Bylinné a kořeněné octy

vinegar

Bylinné a kořeněné octy jsou zajímavou variantou, jak si osvěžit přípravu nejrůznějších zeleninových a ovocných salátů nejen v horkém letním období. Tyto octy vaše saláty obohatí jak o příjemnou vůni, tak i o jemnou výraznou chuť.

Domácí výroba takového octu není nijak náročná, a jeho přípravu zvládne opravdu každý. Je jen na nás, jaké bylinky a koření při jeho výrobě použijeme. Mezi nejoblíbenější octy patří hlavně octy jednosložkové jako je: bazalkový, celerový (myslí se nať) cibulový, česnekový, estragonový, feferonkový, koprový, libečkový, majoránkový, meduňkový, rozmarýnový, šalvějový anebo tymiánový.

A jak si takový ocet vyrobit? Čerstvé bylinky omyjeme a nasekáme na menší části. Hrst bylinek (doporučené množství) vložíme do nádoby a zalijeme vinným octem. Dobře uzavřenou nádobu necháme luhovat týden až čtrnáct dní na tmavém, chladném místě, a poté přecedíme a přefiltrujeme přes plátno. Takto získaný domácí bylinkový ocet skladujeme na chladném, temném místě.

Ukázka receptů na jednotlivé octy:

Sladký kořeněný ocet (na ovocné saláty)

Suroviny: 400 g cukru, 1 l vinného octa, 1 lžíce rozdrcené skořicové kůry, 3 bobkové listy, 1 lžička tymiánu, 3 hřebíčky, 1 lžička soli, ½ na plátky nakrájeného citrónu

Postup: Ocet přivedeme k varu a přidáme k němu všechny uvedené přísady. Směs vaříme přibližně    5 minut. Poté ocet scedíme a přefiltrujeme. Uchováváme na chladném, temném místě.

Mátový ocet (na ochucení omáček)

Suroviny: 200 g máty, 300 g cukru, 1 l vinného octa

Postup: Jemně nasekanou mátu smísíme 300 g cukru a necháme stát v uzavřené nádobě asi 20 minut. Mezitím si zahřejeme vinný ocet k bodu varu. Přidáme směs cukru a máty a za neustálého míchání vaříme 5 minut. Poté scedíme a přefiltrujeme. Naplníme a dobře uzavřeme v lahvích a necháme zrát 1 týden na tmavém, chladném místě.

Bylinný ocet

Suroviny: 1 lžíce máty, 1 lžíce estragonu, 6 lžic pažitky, 1 lžíce libečku, 1 lžíce majoránky, 1 bobkový list, 4 hřebíčky, vinný ocet dle velikosti nádoby

Postup: Ocet si připravíme jako jednosložkový ocet s výjimkou, že luhujeme pouze po dobu 7 dnů.

Cibulový ocet

Suroviny: 1 nadrobno nasekaná cibule, 1 l vinného octa, bobkový list

Postup: Ocet si připravíme jako jednosložkový ocet s výjimkou, že luhujeme pouze po dobu 4 dnů.

Česnekový ocet

Suroviny:  3 prolisované stroužky česneku, 1 l vinného octa

Postup: Ocet si připravíme jako jednosložkový ocet s výjimkou, že luhujeme pouze po dobu 2 dnů.

Estragonový ocet 

Suroviny: 10 až 15 výhonků, 1 l vinného octu

Postup: Ocet si připravíme jako jednosložkový ocet s výjimkou, že luhujeme pouze po dobu 10 dnů.

Poznámka: Po přefiltrování necháváme v octě 1 výhonek estragonu.

 

Zdroj Foto: Pixabay