Považujeme ji za plevel, přitom pomáhá ke krásnější pleti i vlasům. Odhalte přínosy kopřivy

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Kopriva

Zdroj: Shutterstock

Když se řekne kopřiva, většina z nás si okamžitě vybaví bolestivou zkušenost spojenou s popálením. Typické drobné boláčky, které se objeví zpravidla do několika málo minut po kontaktu s touto žahavou rostlinkou, měl někdy na některé části těla asi úplně každý.

Kopřivu mnoho lidí považuje za plevel, kterého je potřeba se zbavit, pokud se objeví okolo domu nebo třeba na zahradě. Neuvědomujeme si, co všechno nám na první pohled obyčejná rostlina nabízí a jak ji můžeme využít.

Přednosti zatracované bylinky

Často přehlížená bylinka je přirozeně bohatá na vitamíny A, B a C a na minerály. Není se čemu divit, že se o ni už léta zajímají kosmetické firmy.

Ty kopřivu využívají pro výrobu různých produktů – ať už jde o šampony, kondicionéry, různé masti a séra na vlasy.

Perfektní pleť

Pokud se podíváme na výhody spojené s kopřivou, vidíme, že je ceněna zejména pro své protizánětlivé vlastnosti.

Je to trochu paradox, když si uvědomíme, že je rostlina proslulá tím, že je sama o sobě poměrně dráždivá – stačí se jí jen letmo dotknout a hned vás popálí.

„Kopřiva je účinná při odstraňování toxinů a pomáhá v boji proti problémům způsobeným znečištěním, jako je matná a unavená pokožka,“ odhaluje její přínos lifestyleasia.com.

Krásné vlasy

Kopřiva je prospěšná nejen pro pokožku, má také mnoho vlastností, které jsou nezbytné pro zdravé vlasy.

Nelze si nevšimnout, že existuje celá řada šamponů, kondicionérů, masek a dalších produktů pro péči o vlasy s obsahem kopřivového prášku nebo listů.

Kopřiva má posilující vlastnosti, které jsou nezbytné pro posílení i těch nejjemnějších vlasů, stejně jako čisticí funkci, která pomáhá v boji proti mastným vlasům a lupům.

Podporuje růst vlasů

Na první pohled obyčejná rostlina, kterou mnoho lidí bez milosti likviduje s myšlenkou, že jde o nechtěný plevel, může pomoci i při podpoře růstu vlasů.

„Kopřiva přispívá k opětovnému růstu vlasů, její listy obsahují síru a oxid křemičitý, díky nimž jsou vlasy zdravější a lesklejší,“ popisuje simplybeyondherbs.com.

Tahle rostlina je velmi účinná při zmírnění suché, napjaté pokožky hlavy, která obvykle přispívá k alopecii – ani to nelze kopřivě upřít.

Pomoc při popáleninách

Věděli jste, že kopřiva má léčivé vlastnosti a díky nim pomáhá při popáleninách? Mimo jiné, když se kopřiva aplikuje na kůži ve formě masti nebo oleje, pomáhá potlačit zánět a zmírnit zánětlivá onemocnění, jako je artritida nebo dermatitida.

Zdroj: lifestyleasia.com, simplybeyondherbs.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články