Svému gynekologovi by ženy neměly lhát ani o zdánlivých banalitách. Může to mít fatální následky

od Šárka Cvrkalová
   2 minuty čtení
Gynekologie

Zdroj: Shutterstock

V některých případech je pro člověka opravdu těžké být upřímný. Existují ale situace, ve kterých bychom opravdu lhát neměli, protože na tom může záviset i naše zdraví. Platí to především u lékařů. Ať je nám situace jakkoli nepříjemná, měli bychom o ní umět mluvit s těmi, kdo nám mohou pomoci.

Extrémně nepříjemné může být některým ženám svěřovat se svému gynekologovi. Je řada věcí, které bude chtít vědět. Na některé otázky se může zdát, že je jednodušší odpovědět lživě.

Jenomže jak vás potom má doktor správně vyšetřit? I některé příběhy pacientek, které redakce Tvojí chvilky oslovila, dokazují, že gynekologovi by člověk neměl lhát hned z několika důvodů.

I ta nejmenší lež může mít fatální následky

Pravidelné návštěvy gynekologa jsou velmi důležité. Některé ženy počítají s nepříjemnými otázkami a předem si nacvičují, co na ně odpoví. A to jenom proto, že se cítí trapně za pravdu. Jiné jsou naopak dotazy překvapeny natolik, že ze sebe ve stresu pravdu nedovedou dostat.

Podle webu Insider nejčastěji ženy lžou o tom, zda mají styk pouze se stálým partnerem, o věku svých dětí a o operacích, kterými prošly. Mnohdy tají plastiky a úpravy těla, protože jim nepřijde důležité odpovídat na podobné otázky pravdivě.

„Všichni bychom chtěli svůj sexuální život považovat za citlivý a osobní. U lékaře to ale platit nesmí,“ říká pro magazín Redbook lékař Gaspere Geraci. „Naše sexuální historie i rodinná anamnéza zachycují nejen naše současná rizika, ale také budoucí rizika určitých nemocí, z nichž některé jsou velmi nebezpečné. Patří k nim třeba rakovina,“ dodává.

Své o tom ví pacientka Lída z Prahy. „Když jsem byla na vyšetření, nepřišlo mi důležité mluvit o tom, že moje maminka zemřela na rakovinu. Je to pro mě citlivé téma. Nakonec jsem řekla pravdu a jakožto rizikový pacient jsem mohla být pod kontrolou pravidelně. Díky tomu se u mě na nádor přišlo včas. Nedovedu si představit, jak by to dopadlo, kdybych lhala,“ potvrzuje doktorova slova pro Tvojí chvilku Lída.

Kompletní upřímnost

Jedním z dalších bodů, ve kterých pacienti podle webu HealthDigest lžou, je medikace. Někteří se stydí přiznat, že si koupili antikoncepci bez předpisu na internetu, jiní nemluví o některých lécích, které berou. I to může mít ale následky fatální.

„Léčím se na psychiatrii a beru pravidelně léky na deprese. Styděla jsem se to ale gynekologovi říct. V kombinaci s mými léky mi ale nová antikoncepce, kterou mi napsal, způsobila velké bolesti, zvracela jsem a měsíce jsem přicházela na to, co se mi děje. Kdybych se hned přiznala, nejspíš jsem si ušetřila hodně starostí i problémů,“ říká pro Tvojí chvilku dvaadvacetiletá studentka Zdena.

Důvodů, proč nelhat gynekologovi, je řada. Jde především o naše zdraví, kterému můžeme ublížit opravdu i tou nejmenší lží, zatajením něčeho, co se možná zdá nepodstatné, ve skutečnosti má ale na náš život velký vliv. Proto je v tomto ohledu opravdu vhodné vždy překonat stud a mluvit jedině pravdu.

Web Bustle závěrem doporučuje: pokud je vám nepříjemné s vaším gynekologem některé věci probírat a vadí vám například svěřovat se v některých ohledech muži, zkuste doktora změnit.

Je možné, že vám někdo sedne lidsky lépe a pro své zdraví tím uděláte víc, než si myslíte.

Zdroj: Tvoje chvilka Bustle, Insider, Redbook, HealthDigest

Autor: Shani Maiová

Související články