Meditace může zlepšit vaši schopnost všímavosti. Díky tomuto programu se zbavilo erekční dysfunkce 9 z 10 mužů

od Šárka Cvrkalová
   2 minuty čtení
meditace

Zdroj: Shutterstock

Meditace může člověku pomoci v mnoha ohledech. Někteří lidé v ní možná vidí bláznovství, stále více a více osob se ale tomuto oboru věnuje ať už na profesionální, nebo pouze jako amatérské zkušenosti. V Evropě, a dokonce i u nás, je meditace stále oblíbenější. A pomoci může i v oblastech milostného života, například při erektilní dysfunkci.

Meditace je duchovní technika, která původně vychází ze starých buddhistických tradic. V posledních letech ale byla studována řadou odborníků a mezi psychology došlo v nejednom případě ke shodě v tom, že lze pomocí meditace tělu v řadě ohledů pomoci. A to jak psychicky, tak i fyzicky.

Jednou z kvalit, kterou člověk pomocí meditace posiluje, je všímavost. A právě v tomto případě si dokážeme díky jednoduchému cvičení začít – jak název napovídá – všímat na svém těle mnoha změn za mnoha konkrétních situací. A s tím souvisí i léčba erektilní dysfunkce pomocí meditace.

Základní lidská schopnost

Všímavost je na jednu stranu základní lidská schopnost, na tu druhou s ní ale má mnoho lidí problémy. Jsou často hlavou v oblacích, nebo si uvědomují jenom část toho, co se skutečně děje. Být skutečně přítomen kompletně celým tělem i duší umí málokdo. A přesně tuto schopnost umí meditace posílit.

Najednou si díky soustředění uvědomíme, co se s námi děje. Jak na nás působí jednotlivé vlivy z okolí, ale i naše vlastní jednání. A i díky tomu, jak potvrzují psychologové a další odborníci, se nám může dařit léčit své problémy. A to dokonce v oblasti sexuálního života.

Podle Aoife Drury, akreditované psychosexuální terapeutky, může zlepšení vašich schopností všímavosti pomoci s erektilní dysfunkcí. „Existuje rostoucí počet klinických studií, které dokumentují významný přínos všímavosti s ohledem na tento problém,“ objasňuje.

Nepozornost = úzkost

Nízká úroveň všímavosti může ovlivnit tělo dvěma způsoby, z nichž oba mohou vést k erektilní dysfunkci. Jsou jimi úzkost ze sexuální výkonnosti a stres. Když se během sexu staneme úzkostnými, naše tělo spustí reakci, kterou Drury popisuje jako „bojuj, nebo uteč“.

„Pokud jde o sexuální odezvu, nervový systém je velmi důležitý. Abychom mohli zažít celou šíři našeho erotického potenciálu, potřebujeme být ve stavu odpočinku a trávení,“ říká k situaci také Gigi Engle, autorka řady odborných knih a certifikovaná sexuální pedagožka. Pokud se objeví strach a úzkost, je nemožné dosáhnout takzvaného vrcholu.

Právě proto je vhodné věnovat se pravidelně meditaci a naučit se naše soustředění, naši schopnost všímavosti, ovládat naplno. To nám může pomoci v řadě zdravotních problémů a na základě nich pak vylepšit i naše vztahy s okolím, nebo s partnerem. Jak Engle říká, pokud jsou problémy v posteli, vždy se to projeví na tom, jak spolu pár vychází.

Jak na meditaci?

Meditace má mnoho podob a samozřejmě existuje celá řada návodů, jak může člověk zkoušet alespoň základy sám doma. V mnoha případech je ale lepší nechat se vést někým, kdo se oboru věnuje delší dobu, kdo nám odpoví na každý náš dotaz a naučí nás spolehlivě ovládat své myšlenky i tělo.

Jedním z velmi oblíbených způsobů, jak začít meditovat, je takzvaná řízená meditace. Ta se provádí online pomocí aplikace Headspace, nebo v rámci osobních terapeutických sezení s terapeutem nebo instruktorem. Studie publikovaná v roce 2018 doktorkou Lori Broto ukázala, že právě podobná cvičení všímavosti pomohla 9 z 10 mužů s psychickou erektilní dysfunkcí.

Zdoj: Between Us Clinic

Autor: redakce

 

Související články