Jogurt nemusíte jenom jíst. Využijte jej v domácnosti i péči o pleť

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Jogurt vyuziti

Zdroj: Shutterstock

Snad každý má ve své lednici jogurt. Už málokdo o něm ale smýšlí jinak, než jako o krémové potravině v plastovém kelímku určené ke konzumaci. Jogurt má přitom překvapivě mnohem více způsobů využití.

Lze ho mnohostranně využít třeba v kosmetice. Kyselina mléčná v jogurtu je alfa-hydroxylová kyselina, která při každodenním používání může vést ke zlepšení jasnosti pleti.

Všestranné využití jogurtu v kosmetice

Aplikujte jej jednoduše na obličej, krk a hrudník, nechte působit 15 až 20 minut a poté opláchněte. Můžete si také vyrobit vlastní pleťovou masku, stačí v malé misce smíchat čtvrt lžičky francouzského zeleného jílu, čtvrt lžičky medu a jednu lžičku jogurtu. Naneste a po čtvrt hodině otřete teplou utěrkou.

Výbornou peelingovou masku získáte, pokud smícháte jogurtovou syrovátku (tekutina tvořící se na jeho povrchu) s trochou mletých ovesných vloček nebo mandlí. Směs můžete nanést na obličej, krk i hrudník. Smyjte po zaschnutí.

Pokud smícháte jogurt s cukrem, vytvoříte si tak účinný tělový peeling. Poměr si namíchejte dle vlastních potřeb, pak stačí pokožku masírovat krouživými pohyby a opláchnout.

Jogurt skvěle působí také na pokožku hlavy, zvláště pokud trpíte lupénkou. Doporučuje se potřít postižená místa a nechat působit půlhodiny. Poté opláchněte vlažnou vodou.

Co se týče vlasů, může jogurt sloužit jako náhrada za vlasový kondicionér. Jsou v něm totiž obsaženy vitamíny B5 a D, které jsou spojeny se zdravými vlasy a folikuly. Stačí použít běžný řecký jogurt a vetřít jej do vlasů. Pro uklidňující masáž ho můžete ještě vetřít do pokožky hlavy. Po třech minutách opláchněte vlažnou vodou.

S pomocí jogurtu si lze také namíchat výživnou masku na vlasy. Ingredience jsou následující – jeden šálek řeckého jogurtu, dvě lžíce bio panenského kokosového oleje, dvě lžíce bio medu a dvě špetky skořice. Aplikujte hojně do vlasů, zaměřte se zejména na konečky. Sedněte si pod napařovač vlasů nebo přiložte horký ručník na 25 minut. Pak opláchněte studenou vodou.

Kromě vitamínů obsahuje jogurt také zinek, který krásně zklidňuje spálenou pokožku od slunce a pomáhá zmírňovat svědění. Stačí aplikovat silnou vrstvu a po 20 minutách smýt.

Antibakteriální a protiplísňové vlastnosti jogurtu mohou pomoci i v boji proti akné. Naneste jej na pokožku, nechte půlhodiny působit a poté umyjte vlažnou vodou.

Použití jogurtu v domácnosti

Jogurt nemusí být jen přísadou kosmetických přípravků. Překvapující účinky má také při použití v domácnosti.
Pokud máte doma předměty z mosazi a jsou již zašpiněné, není nic snazšího, než je natřít obyčejným jogurtem. Jak schne, jeho kyselina mléčná rozpouští skvrnu. Vyschlý jogurt poté opláchněte vodou, kov vysušte a vyleštěte pomocí měkkého hadříku.

Z jogurtu je možné jednoduše vyrobit jedlou prstovou barvu pro vaše děti. Stačí smíchat pár kapek potravinářského barviva s trochou bílého jogurtu a bezpečná prstová barva je na světě. Nemusíte se bát, když si ji vaše ratolesti dají do úst.

A že nemáte doma děti, ale psího mazlíčka? Nevadí, dopřejte mu pomocí jogurtu lesklou srst. Po umytí mu potřete srst vrstvou jogurtu, vmasírujte a nechte pět minut působit. Poté opláchněte a pejska osušte.

Jogurt je také skvělým přírodním rostlinným hnojivem. Dodává do půdy dusík a fosfor, což pomůže vašim rostlinám zdravě růst. Chcete-li použít jogurt na zahradě, smíchejte stejný díl vody a jogurtu a nalijte směs kolem kořenů rostlin. Stačí jednou za měsíc.

Zdroj: today.com, youbeauty.com, firstforwomen.com
Autor: Silvie Grulichová

Související články