Polyamorní vztah není pro každého. Přináší ale určité výhody, které byste možná ani nečekali

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Polyamorie

Zdroj: Shutterstock

Už jako děti máme před očima takovou tu klasiku ve vztahu. Vidíme mámu a tátu a již v tomto útlém věku vnímáme, že přesně takhle je vše v pořádku. Že takto to má být. Ve vztahu mají být jen dva – alespoň tak nám to předhazuje společnost.

Jenže ne každému tahle rádoby klasika vyhovuje. Najdou se mezi námi tací, kterým je nejlépe, když jsou single. Na nikoho se neohlíží a vyhovuje jim to. Pak jsou tu tací, kteří jsou spokojení právě v tomto „one to one“ vztahu. No a pak je tu další skupina lidí, která hledá ještě něco navíc.

Polyamorní vztah – co to je?

Určitě už jste o tomto pojmu někdy slyšeli, možná i máte jakousi představu o tom, co se pod ním vlastně ukrývá.

„Polyamorní vztahy umožňují, aby naše potřeby uspokojovalo více lidí,“ definuje myšlenku tohoto typu vztahu realtalkphilosophy.org.

Polyamorní vztahy tedy úplně boří zažitou představu o klasickém vztahu. V tomto případě nemáte jen jednoho partnera, ale hned více.

Polyamorie není nevěra

Mnoho lidí si myslí, že polyamorie je vlastně forma nevěry. Jakmile je totiž ve vztahu ještě někdo další, máme nutkání si myslet, že je to za zády jednoho z partnerů.

Takhle ale polyamorie nefunguje. Partneři totiž vzájemně vědí o tom, že ten druhý má vztah ještě s někým dalším. Důležité je, aby s tím oba (všichni) souhlasili.

Polyamorní vztahy nejsou jen o sexu. Lidé, kteří tento typ vztahu vyznávají, společně se svými partnery, ať už jich je, kolik chce, řeší nejen sexuální, ale i praktické potřeby – sdílení příjmů, chod domácnosti, nakupování, nebo dokonce výchovu dětí.

Překvapivé výhody

Polyamorní vztahy rozhodně nejsou vhodné pro každého. Není ale tajemstvím, že přináší i určité výhody, které vás překvapí.

Jednou z výhod je uspokojení sexuálních potřeb. „Polyamorní komunita je otevřenější než většina ostatních,“ vysvětluje medium.com. To, co vám nenabídne jeden partner, vám nabídne ten druhý. Necítíte se tedy neuspokojení.

Výhodou je také určitá svoboda. Společností jsme vedeni k tomu, že šťastní budeme jen tehdy, když budeme mít spokojený vztah ve dvou. Když vám to ale nevyhovuje, máte pak pocit, že jste zklamali.

Mít vztah s vícero lidmi vám také dává možnost sdílet radosti i strasti. Na problémy je vás víc, zrovna jako na radost a krásné chvíle.

Zdroj: realtalkphilosophy.org, medium.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články