Váš mazlíček pozná, že nejste ve své kůži. Stres totiž může být i cítit

od Nikol Kolomazníková
   2 minuty čtení
domaci mazlicek stres

Zdroj: Shutterstock

Zvířata jsou velmi citlivá a vnímavá stvoření. Dokážou vypozorovat, když s jejich páníčky není něco tak úplně v pořádku. Zejména pokud se jedná o psy. Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepším přítelem člověka. Právě psi dokážou vnímat, když jsou jejich majitelé ve stresu.

Jak je to možné? Pokud se ocitneme ve stresové situaci, zrychlí se nám dech a začneme se více potit. Právě to jsou změny, které psi dokážou vypozorovat.

Stres způsobuje fyziologické změny

Jakmile se dostaneme do stresu, v našem těle začnou dle WebMD probíhat fyziologické procesy spojené s akutní psychologickou stresovou reakcí.

Jinými slovy a velmi zjednodušeně to znamená, že tyto fyziologické procesy způsobí změny v lidském dechu a potu. Právě to jsou změny, které psi dokážou detekovat, a to s přesností až 93 %.

Jakmile se člověk ve stresu začne potit, jeho pot získá úplně jiné aroma. My to možná dnes pozorujeme, ale citlivý psí čich změnu zaznamená. Pachy vyzařované tělem představují chemické signály, které se vyvinuly pro komunikaci – zejména pak v rámci jednotlivých druhů.

Psi dokážou detekovat zápach spojený se změnou chování

Na toto téma nedávno proběhl pokus na Královské univerzitě v Belfastu v Severním Irsku a univerzitě v Newcastlu, v rámci kterého byli psi vycvičení tak, aby dokázali detekovat stresový vzorek.

Účastníci tohoto pokusu byli nejdříve vyzváni k odebrání vzorků – šlo o vzorky dechu a potu. Následně byl účastníkům předložen rychlý aritmetický úkol, který u nich vyvolal stres. Po tomto úkolu od nich byly opět odebrány oba vzorky.

Posledně byly odebrané vzorky předloženy vycvičeným psům, kteří byli vyzváni k tomu, aby označili stresový vzorek účastníka.

Úspěšnost tohoto pokusu dosáhla necelých 94 %, z čehož jasně plyne, že jsou psi schopni detekovat zápach spojený se změnou těkavých organických sloučenin, které jsou produkovány lidmi v reakci na stres.

Stres je cítit

Stres je stav, při kterém se necítíme dobře. Pociťujeme úzkost a nervozitu. Sami na sobě působení stresu poznáme zejména prostřednictvím vnitřních pocitu.

Málokoho by ale napadlo, že stres může být i cítit. Právě na to ale poukázal onen pokus se psy, kteří jasně dokázali, že se pach člověka změní ve chvíli, kdy se ocitne ve stresové situaci. Pokud máte psa, můžete si být jisti, že pozná, když nejste ve své kůži.

Zdroj: gizmodo.com, earth.com, webmd.com

Autor: Natálie Kabourková

Související články