Zahoďme pyžama a začněme spát nazí. Bude se nám lépe spát a zlepšíme si sebevědomí

od Denisa Weisová
   2 minuty čtení
spanek

Zdroj: Shutterstock

Investujete do pyžam, nočních košilí a podobných spacích úborů, ve kterých pak trávíte noc? Možná je načase s tím přestat a pyžama zahodit. Všechno totiž nasvědčuje tomu, že spát tak, jak nás pánbůh stvořil, není jenom mnohem pohodlnější, ale má to i spoustu dalších výhod. Jakých, se dozvíte v následujícím článku.

Jedním z nejdůležitějších aspektů, který spánek bez oblečení nabízí, je rychlejší usínání a nerušený spánek. Je to díky nižší tělesné teplotě, které tím dosáhneme, a ta má pozitivní vliv nejenom na usínání, ale také nás teplo neruší v REM fázi spánku.

To je i jeden z důvodů, proč se doporučuje před spaním místnost vyvětrat. V zimě se na to větrání ale radši ještě oblékněte.

Spaní bez pyžama může mít pozitivní vliv i na psychické zdraví. To souvisí s delším a kvalitnějším spánkem.

Podle webu Healthdigest se totiž problém se spánkem vyskytuje u přibližně 90 % pacientů, kteří trpí nějakou psychickou nemocí. Dostatek spánku, který může pramenit právě z noční nahoty, tak může vést ke snížení stresu a úzkosti.

Z dostatku spánku také pramení spousta zdravotních benefitů, například menší pravděpodobnost vzniku srdečních chorob nebo cukrovky, jak vyplývá ze studie z roku 2012.

Kvalitní spánek také zlepšuje náš imunitní systém. Navíc se ve spánku mozek čistí od některých toxických proteinů a podle serveru WebMD mohou některé z nich zvětšovat pravděpodobnost vzniku Alzheimerovy choroby a jiných forem demence.

Vliv spánku bez oblečení na vztah mezi partnery

Kontakt tělo na tělo může mít pozitivní vliv na vztahy nejen při večerních hrátkách, ale i při samotném spaní. Zvyšuje totiž tvorbu takzvaného hormonu lásky, oxytocinu. Navíc pomáhá vzájemné důvěře.

A co je také důležité, nošení pyžama může mít negativní vliv na plodnost u mužů. Dokazuje to i studie, která poukazuje na vztah mezi těsným oblečením a množstvím vyprodukovaného spermatu.

Zúčastnilo se jí 656 mužů. Ti z nich, kteří nosili boxerky, měli mnohem lepší výsledky než ti, kteří nosili těsné spodní prádlo. Hlavním faktorem tohoto jevu je pravděpodobně opět teplota, a to v oblasti varlat. I těm snížení tělesné teploty znatelně prospívá.

Navíc trávení času se svým vlastním nahým tělem může pomáhat v budování sebevědomí a dlouhodobě zlepšit obrázek o sobě samém. Takže neváhejte a zahoďte pyžama!

Zdroje: WebMD, Healthdigest, Healthline

Autor: Denisa Weisová

Související články