Omezení sociálních sítí může vést ke zlepšení psychického stavu. Bezduché projíždění příspěvků vyměňte za jiné aktivity

od Denisa Weisová
   2 minuty čtení
zena telefon

Zdroj: Shutterstock

Sociální sítě jsou něco, co by si lidé ještě před několika desítkami let těžko dokázali představit, pro většinu lidí jsou dnes ale obyčejnou součástí každodenního života. Využíváme je pro spojení se světem, pro zviditelnění se, pro sledování svých zájmů, ale co je horší, prostě i jen tak z nudy. A to je ten okamžik, kdy se užitečný prostředek, který má mnoho využití, mění v šílený žrout času, jenž může měnit lidské životy k nepoznání.

Podle mnoha studií, jež proběhly v průběhu posledních let, se dozvídáme, že existuje veliká souvislost mezi zhoršujícím se psychickým zdravím a časem, který lidé na sociálních sítích tráví, a to především bezduchým projížděním příspěvků.

Například u jedinců, kteří využívali sociální sítě k zahnání nudy během pandemie covid-19, se dle průzkumu z tohoto roku zhoršilo psychické zdraví.

Naopak u lidí, kteří je používají pouze pro kontakt s okolním světem a komunikaci přáteli, dochází často spíše ke zlepšení psychického stavu.

„Sociální média jsou často spojována s kyberšikanou, sociálním srovnáváním a dalšími jevy, které mohou být škodlivé pro naše zdraví a pohodu,“ řekla pro Insider psychiatrička Neha Chaudhary.

Je důležité najít rovnováhu

Tu správnou rovnováhu mezi zdravým využíváním sociálních sítí a závislostí si nedokáže najít úplně každý. Pro mnoho jedinců je snadné překročit tu pomyslnou čáru a propadnout se do virtuálního světa, který je už nepustí.

Ti pak často dávají přednost sociálním sítím před jinými, užitečnějšími věcmi, a vkládají do nich spoustu času, který by mohli věnovat například rodině, přátelům, vzdělávání nebo třeba jen jiné formě zábavy.

Že váš život může být mnohem naplněnější, pokud se rozhodnete sociální sítě zrušit nebo si od nich dát alespoň na nějakou dobu pauzu, není asi nutné říkat.

Jak ale trávit čas způsobem, který nám vnese do života víc než posouvání zdi na facebooku nebo procházení fotek na instagramu?

Jak se zabavit i bez sociálních sítí

Způsobů, jak se zabavit, je nesčetné množství. Rozhodně ze sebe potom budete mít lepší pocit, než když zahodíte další den koukáním do mobilu.

Pro někoho může být správnou volbou malování nebo nějaký hudební nástroj. Tanec pomáhá nejen psychice, ale i po tělesné stránce se budete určitě cítit lépe.

To samé platí o různých druzích cvičení, vhodná je například jóga nebo posilovna. Jděte na čerstvý vzduch nebo někam do společnosti se bavit.

Pokud budete mít pocit, že vám chybí sociální kontakt, zkuste pozvat někoho na návštěvu nebo zorganizujte výlet či jinou akci s přáteli.

Využijte volného času pro rodinu a investovaná energie se vám určitě vrátí několikanásobně v podobě rodinné pohody.

Pokud chcete zrovna odpočívat, nemusíte se obracet na sociální sítě. Pusťte si raději hudbu, přečtěte nějakou zajímavou knihu, složte puzzle nebo dejte šanci meditaci.

Možností je tolik a jsou mnohem vděčnější než investovat život do sociálních sítí, ztrácet tím drahocenný čas a oplátkou nedostat vůbec nic.

Zdroje: Healthline, Insider

Autor: Denisa Weisová

Související články