Mistři manipulace a lhaní. Jak poznáte, že chodíte s narcisem?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
muz narcista

Zdroj: Shutterstock

Na začátku každého vztahu všichni nosíme růžové brýle a na svém protějšku vidíme jen ty nejlepší rysy. Nedáme ani na výtky a upozornění ze strany svých přátel, a jsme dokonce schopni se hádat. Podle čeho zaručeně poznáte, že vaše drahá polovička trpí narcismem?

Narcismus je porucha osobnosti, která se projevuje přehnanými představami jednotlivce o své nadřazenosti a privilegovanosti. Narcisté postrádají empatii k ostatním a využívají lidi k tomu, aby dosáhli svých cílů.

Já, já, já jenom já

Narcisté jsou v lásce zpočátku velmi horliví. Budou vás zahrnovat komplimenty, dárky a vy se budete cítit milováni. Vztah se bude vyvíjet velmi rychle, a to většinou bývá podezřelé. Základním rysem narcistů je to, že neustále mluví hlavně o sobě, svých úspěších a rozhodně nejsou dobrými posluchači.

„Vlastní pocit grandióznosti může někdy sloužit jako jeho obrana proti pocitům méněcennosti. Hluboko v duši jej sice často trápí, ale ani na mučidlech by nic takového nepřiznali,“ vysvětlil chování narcistů pro idnes.cz psycholog Petr Šonka.

Ačkoliv jsou sami pro sebe nejdůležitější, potřebují to slyšet také od ostatních a budou vyžadovat časté komplimenty a ujišťování, že jsou nejlepší. Dokážou rychle změnit svou tvář. Pokud dosáhnou toho, co chtějí, umí se okamžitě začít chovat jinak.

Bez špetky empatie

Slib jim také nic neříká. I když vám slíbí, že přijdou na schůzku včas, většinou se opozdí, nebo ji dokonce bez výčitek zruší na poslední chvíli.

Empatie je pro ně cizí slovo a pocity ostatních jsou jim naprosto lhostejné. A to i u partnerů. Pokud se vrátíte frustrovaní z práce a drahá polovička vás nebude chtít ani vyslechnout, natož vám poradit, zamyslete se nad tím, jestli nežijete s narcistou.

Dalším signálem je také nedostatek přátel. Kdo by se chtěl kamarádit s někým zahleděným jen do sebe bez jakéhokoliv zájmu o své okolí?

Nestydí se lhát a manipulovat

Narcisté jsou výborní manipulátoři, právě proto je na první dobrou neodhalíte. Budou se vás totiž snažit získat jen pro sebe a lhaní jim nedělá problém. Postupně omezíte kontakt se svou rodinou i přáteli a ocitnete se v sociální izolaci, přesně to je příznak toho, že žijete s narcistou.

I přes to, že se svému protějšku ve všem přizpůsobíte, vám nebude naprosto oddán. Narcismus se také projevuje tím, že jedinci jím trpící se nebojí porušovat pravidla. Nevěra pro ně není sprosté slovo.

Své chyby nikdy neuznají

Své chyby nevidí, ale u druhých je vidí zcela jasně. Dokonce na ně umí nevybíravým až jízlivým způsobem upozorňovat. Ovšem pozor na konfrontaci. „Pravděpodobnost, že uzná vlastní chybu, se totiž limitně blíží nule. Ani pokusy o nastavení jakýchkoli pravidel nejsou o mnoho nadějnější. On je přece tím, kdo se nějakými pravidly nenechá svazovat. Na to je až příliš výjimečný,“ uvedl pro idnes.cz psycholog Petr Šonka.

Když nedostanou to, co chtějí, začnou ztrácet nervy a můžou se pasovat do role oběti či na vás velmi osobně zaútočit.
Rozchod s takovým partnerem je velmi těžký, protože pro narcisty to znamená selhání jejich schopností. Dokud si nenajdou v jejich očích lepšího partnera, budou vás manipulovat a ovládat, aby k rozchodu nedošlo.

Zdroj: momjunction.com

Autor: Karolína Ondrušková

Související články