Wolfingerova studie tvrdí, že manželství je dobré uzavírat kolem třicítky. Ne všichni experti s tím souhlasí

od Denisa Weisová
   2 minuty čtení
svatba

Zdroj: Shutterstock

V jakém věku je vhodné se vrhnout do manželství, je tématem stále omílaným nejen mezi obyčejnými lidmi, ale dokonce i mezi některými vědci. Většina z nich se v odpovědi příliš neliší a názory se často opakují. Pokud tedy přemýšlíte, jestli už byste se měli usadit, uzavřít manželský sňatek a založit rodinu, zbystřete.

Podle studie Nicka Wolfingera z roku 2015 mají lidé, kteří se vezmou mezi 28. a 32. rokem života, největší pravděpodobnost, že jim manželství vydrží.

Tím sociolog z Univerzity v Utahu vyvrací dle časopisu Time starší názor některých kolegů, kteří tvrdili, že čím starší člověk je, tím stabilnější bude manželství, do kterého se vrhne.

Wolfinger je ale toho názoru, že u mladých dospělých je pravděpodobnost na rozpad manželství velmi vysoká a postupem času klesá, a to až do přibližně třiceti let.

To se dá očekávat, mládí je rozverné a touha usadit se a žít v monogamním vztahu ještě není natolik vysoká. Když odejde ze vztahu počáteční zamilovanost a vzrušení, nezůstane vlastně už vůbec nic.

Sňatek v pokročilejším věku

Co je ale překvapivější, je skutečnost, že po třicátém roku začne pravděpodobnost rozvodu zase stoupat.

A tak například lidé, kteří uzavřou sňatek ve čtyřiceti letech, mají mnohem menší šanci, že jim manželství vydrží, než ti, kteří se berou ve třiceti. Po 32 letech stoupá šance na rozvod přibližně o pět procent ročně, tvrdí Wolfingerova studie.

Na vině může být to, že lidé v tomto věku už mají nějakou představu o životě a hlavně navyklý životní styl, který se ne vždycky musí shodovat se způsobem, jak je zvyklý žít partner.

A zatímco v mladším věku jsou lidé přizpůsobivější a ochotní se změnit nebo alespoň přizpůsobit, starší lidé už jsou sami sebou natolik dlouho, že to nechtějí nebo jen nedokážou měnit.

Ne každý ale s Wolfingerovou teorií o manželství souhlasí, a to i v řadách expertů ze stejného oboru.

Například takový Phillip Cohen, sociolog z Univerzity v Marylandu v USA, dle Healthdigest tvrdí, že u žen je menší pravděpodobnost rozvodu, když se poprvé vdávají mezi 45. a 49. rokem života.

A také říká, že jedním z nejdůležitějších aspektů určujících, jestli manželství vydrží, je vzdělání manželů.

Zdroje: Time, Healthdigest

Autor: Denisa Weisová

Související články