Čištění pleti by měla být každodenní rutina. Tahle pravidla byste přitom měli dodržovat

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Cisteni pleti

Zdroj: Shutterstock

Ať už se líčíte nebo ne, čištění pleti by pro vás mělo být samozřejmostí. Během dne na pokožce ulpí mnoho nečistot. Než večer ulehnete do postele, měli byste své pleti věnovat čas a dopřát jí pořádnou očistu.

Mnoho žen ale na čištění pleti nedbá. Následně jsou nemile překvapeny, když se jim na obličeji tvoří nevzhledné pupínky a pleť působí mdle. Při čištění pleti je potřeba dodržovat některá pravidla. Znáte je?

Co se dá na čištění pleti pokazit?

Možná i vám proběhla hlavou tahle otázka. Může se to zdát jednoduché, ale mytí obličeje vyžaduje čas a pozornost.

Když si pleť nemyjete, nebo ji nemyjete správně, riskujete vznik akné (případně jeho zhoršení, pokud s ním už bojujete).

„Mnoho lidí věří, že si obličej musí umýt pouze k odstranění make-upu nebo když vypadá špinavě. Ve skutečnosti se doporučuje mýt si obličej dvakrát denně,“ říká Jennifer Haley, certifikovaná dermatoložka ze Scottsdale v Arizoně, pro healthline.com.

Pravidla při čištění pleti

Není jich mnoho, přesto byste je měli dodržovat. Pomohou vám správně zvládnout rutinu v podobě čištění pleti.

Prvním pravidlem je nemýt si obličej příliš teplou vodou. Použití horké vody k mytí obličeje může být příjemné, ale ve skutečnosti to může poškodit jemnou pokožku na obličeji.

„Horká voda přirozeně zbavuje pokožku nezbytné olejové bariéry, která pomáhá udržovat integritu pokožky,“ vysvětluje self.com.

Budete-li si mýt obličej příliš teplou vodou, může to způsobit, že se bude pokožka rychleji vysušovat, časem může svědit nebo se mohou začít tvořit šupinky.

Obličej si myjte dvakrát denně

Většina z nás by si měla mýt pleť dvakrát denně: ráno a večer. Ale minimálně si obličej umyjte před spaním.

Během dne se na kůži hromadí přírodní oleje a pot. Jsme vystaveni životnímu prostředí, což znamená, že nečistoty a znečištění se hromadí na naší vnější vrstvě kůže.

Neodstranění všech těchto nečistot a špinavostí na konci dne může způsobit podráždění pokožky, záněty a akné.

Opomíjet byste ale neměli ani čištění pleti po ránu. V noci se převalujete a otáčíte, bakterie z vašich slin a oleje z vašich vlasů se snadno přenesou do vašeho obličeje.

Používejte vhodný čisticí prostředek

Pro většinu z nás je samozřejmostí používat k čištění pleti nějaký čisticí prostředek. Jste si ale jistí, že vámi vybraný produkt odpovídá typu a potřebám vaší pleti?

Dejte si proto při výběru opravdu záležet, abyste pro sebe pořídili takový čisticí prostředek, který se hodí pro váš typ pokožky – ať už je mastná, smíšená, normální nebo má třeba sklony k vysušování. Každá pleť potřebuje něco jiného.

Zdroj: healthline.com, self.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články