Bělení zubů: Možná se dopouštíte chyb, které mohou váš zářivý chrup nenávratně poškodit

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Beleni zubu

Zdroj: Shutterstock

Krásný a zářivý úsměv dokáže oslnit a každý po něm touží. Pokud chcete mít úsměv hodný hollywoodské hvězdy (nebo alespoň české televizní moderátorky), pak možná uvažujete o bělení zubů. S tím má mnoho lidí svoji vlastní zkušenost.

Bělení zubů je poměrně oblíbený způsob, jak dosáhnout zářivého úsměvu. Kdo by nechtěl mít bělejší zuby, že? Dneska je bělení dostupnější nežli kdykoli předtím. Nabízí jej nejen zubní ordinace, ale i speciální střediska, kam si můžete zajít. Zuby se dají bělit i doma. Má to však svá „ale“.

Domácí bělení zubů je levnější, ale skrývá mnohá úskalí

Co si budeme povídat – pro někoho je profesionální bělení zubů po finanční stránce příliš nákladné a nemůže si ho dovolit.

Proto sáhne po domácí alternativě a chce si zuby vybělit v pohodlí domova, což je pochopitelně daleko levnější. A dostupnější tím pádem pro mnohem více lidí.

Domácí bělení zubů ale skrývá určitá úskalí, na která bychom si měli dát pozor. Pokud si doma zuby bělíte, možná se i vy dopouštíte některé z následujících chyb.

Bělicí pastu používáte každý den

Volně prodejná bělicí zubní pasta poskytuje téměř ihned zářivější úsměv. Ale i když je okamžitý výsledek pěkný, může také způsobit určité poškození, když se používá každý den a dlouhodobě.

Bělicí typ zubní pasty, včetně zubních past s dřevěným uhlím, obvykle obsahuje abraziva k vytvoření leštěného efektu.

„Může dojít k poškození zubní skloviny, způsobit recesi dásní, obnažení povrchu kořene zubu a vést k bolestivému opotřebení zubů,“ doplňuje realsimple.com.

Neporadíte se s lékařem, jestli je pro vás bělení vhodné

I když toužíte po bílém úsměvu, se kterým oslníte už zdálky, jen co otevřete ústa, je nejlepší poradit se se svým zubařem, než začnete experimentovat s jakýmikoli metodami bělení.

Váš zubní lékař rozhodne, zda jste vhodným kandidátem na bělení, a pokud ano, nabídne vám to nejlepší řešení. V opačném případě se může stát, že si uškodíte, protože nebudete mít zuby dostatečně v pořádku na to, aby na nich mohlo být prováděno bělení – natož amatérské.

Bělíte si zuby citronovou šťávou

Oblíbená domácí technika bělení zubů zahrnuje použití citronové šťávy. „I když citronová šťáva dokáže odstranit skvrny z povrchu zubů, může odstranit i skutečný povrch zubů,“ varuje smiledrs.com.

Je to proto, že kyseliny v citronu jsou vysoce žíravé a narušují minerální strukturu zubní skloviny, což vede k jejímu poškození.

Zdroj: realsimple.com, smiledrs.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články