Nedaří se vám zhubnout? Zjistěte typ své postavy a sestavte si dietu na míru

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Typy postav

Zdroj: Shutterstock

Máte dlouhé, šlachovité končetiny? Široké boky a trochu větší břicho? Sportovní, svalnaté tělo? Podle některých zdravotníků by vám znalost vašeho tělesného typu mohla pomoci určit nejlepší stravovací plán. Tento přístup využívá i speciální dieta.

Podstata tělesného typu

Každodenní cvičení, stravovací návyky, a dokonce i metabolické změny v důsledku těhotenství a menopauzy mohou váš tělesný typ zkreslit.

Protože stavba těla často vzniká smícháním dvou typů, důležitý je ten, který dominuje. Pokud si nejste jisti, kam patří ten váš, jedním z vodítek je, jak vypadalo vaše tělo mezi osmnáctým až dvacátým rokem života.

Základní tělesné typy

Postava typu ektomorf je hubená a vytáhlá. Má menší kostní strukturu s rameny, která bývají užší než boky. Tento typ obvykle zvládne zpracovat více sacharidů, a proto mu dělá problém přibrat na váze.

U mezomorfa převažují svaly. Atletická postava má široká ramena, úzký pas a nízký obsah tělesného tuku.

Endomorf má více tělesného tuku než ostatní tělesné typy. Přebytečný tuk se ukládá převážně v oblastech břicha, boků a stehen. Endomorfové mohou být náchylnější k inzulínové rezistenci, a proto si musí hlídat příjem sacharidů.

Smíšené typy

Ektomesomorfové jsou štíhlí a svalnatí. Mezoendomorfové jsou silní, ale svaly nejsou vyrýsované, jejich postava je často přirovnávána k postavě fotbalisty. Ektoendomorfové jsou přirozeně štíhlí, ale přibrali na váze v důsledku nedostatku pohybu a špatného stravování.

Vzorový jídelníček pro ektomorfy

Ektomorfové by měli jíst sacharidy, bílkoviny a tuky v poměru 45 : 35 : 20 %. K snídani je vhodná například ovesná kaše s ovocem a ořechy, ke svačině proteinový koktejl, k obědu salát s různými druhy nakrájené zeleniny doplněný kuřecím masem a zálivkou, k odpolední svačině jablko a mandle, k večeři pak grilované krevety a brokolice.

Vzorový jídelníček pro mezomorfy

Mezomorfové by měli přijímat tuky, bílkoviny a cukry ve stejném poměru. K snídani se doporučuje například toast s míchanými vejci, ke svačině proteinová tyčinka a ovoce, k obědu salát s nakrájenou zeleninou, cizrnou a dresinkem dle vlastního výběru, k odpolední svačině zelenina a k večeři kuřecí prsa, pečená zelenina, sladké brambory.

Vzorový jídelníček pro endomorfy

Endomorfové by měli dodržovat rozdělení sacharidů, bílkovin a tuků v poměru 20 : 40 : 40 %. Obiloviny by měli konzumovat k obědu nebo večeři.

K snídani se pro endomorfy hodí vejce a špenát, ke svačině proteinová tyčinka, k obědu pečené krůtí salátové wrapy, k odpolední svačině zelenina, k večeři kuře s cuketovými nudlemi a quinoou.

Pro a proti

Poznání somatotypu vám pomůže určit pro vás nejlepší příjem živin, a hubnutí tak bude efektivnější. Díky somatotypu snáze pochopíte překážky, které vám brání zhubnout. Například endomorfové obecně hůře hubnou, proto se musí připravit na dlouhodobější dietu.

Mnoho odborníků tvrdí, že neexistuje dostatek údajů, které by dietu podle tělesného typu podporovaly. Poukazují na fakt, že z hlediska tělesného typu je pro váš jídelníček důležité pouze to, zda jste typ hruška, tj. menší pas ve srovnání s většími boky a stehny, nebo jablko s větším obvodem pasu.

Zdroj: everydayhealth.com, webmd.com
Autor: Dominika Jandorová

Související články