Chyby v péči o problematickou pleť: Zbavte se těchto zlozvyků

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Problematicka plet

Zdroj: Shutterstock

I když zrovna netrpíte chronickým zánětlivým onemocněním, jako je například psoriáza, může vás kůže svědět, či dokonce bolet. Zkuste dodržovat několik zásad a stav vaší pleti se zlepší.

Nejen životní prostředí, ale také změna životního stylu může zhoršovat stav kůže a příznaky různých kožních onemocnění. Pokuste se v zájmu své pokožky zbavit následujících návyků.

Dodržujte pravidelné mytí těla i obličeje

Pokud se vaše návyky v péči o tělo uvolnily – například vynecháváte osprchování či trávíte čas v propoceném oblečení – je klíčové vrátit se do správných kolejí. Pravidelné sprchování pomáhá změkčit a odstranit přebytečnou odumřelou kůži.

Zvláště důležité je opláchnout se po tréninku, jelikož pot obsahuje sůl, která může vysušovat a dráždit kůži.

Chcete-li minimalizovat podráždění, volte raději vlažnou sprchu před horkou a vyhněte se abrazivním peelingům, které narušují bariéru udržující vlhkost v kůži. Ihned po koupeli použijte hydratační krém, abyste pokožku znovu hydratovali a chránili. Skvělé jsou přípravky obsahující kyselinu salicylovou nebo kyselinu mléčnou.

Vždy před spaním si nezapomeňte umýt obličej. To, že na něm nevidíte špínu, neznamená, že tam není. Špína, olej a nečistoty se hromadí a vedou k zánětům a prasklinám. Používejte jemný čisticí prostředek s hydratačními látkami nebo rostlinné oleje. Jako poslední záchrana ve výjimečných situacích poslouží také vlhčené ubrousky.

Pobyt na slunci neuškodí, pokud použijete UV ochranu

Pokud se vyhýbáte slunci, co to jde, vězte, že trochu slunečních paprsků nemůže uškodit, spíše naopak. Vystavení UV záření má přirozeně imunosupresivní účinek. Stačí desetiminutový pobyt na slunci.

Důležité je však přitom používat přiměřenou ochranu proti slunci, protože spálení zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže. To platí nejen v létě, ale i zimních měsících, kdy je zataženo. Postačí přípravek s nižší UV ochranou.

Dbejte na správnou životosprávu

Dalším zlozvykem je konzumace stravy s vysokým obsahem cukru. I krátkodobý výkyv ve stravě s vysokým obsahem nasycených tuků a jednoduchých cukrů může v těle vyvolat zánět podobný lupénce.

Lidem, kteří již lupénkou trpí, je doporučována vyvážená strava plná protizánětlivých potravin, jako je losos, brokolice, bobulovité ovoce a avokádo. Každý den konzumujte čerstvou zeleninu a ovoce, pomohou vám předcházet poškození a stárnutí pleti díky svým antioxidantům.

Psychická pohoda se odrazí na vzhledu vaší pleti

Existuje jasné spojení mezi myslí a tělem. Stres a přepracování neškodí jen vaší náladě, ale poškozuje i vaši pleť. Dopřejte si proto dostatek spánku i pohybu a zvažte zařazení meditace nebo jógy do svého denního režimu.

Každý den si vyhraďte čas na něco, co vás baví a u čeho se budete umět uvolnit a nepřemýšlet nad povinnostmi. Zmírníte tak stres a dostanete napětí pod kontrolu, což se projeví na vaší pleti.

Kouření a alkohol – škodí nejen pleti

Kouření je nezdravé z mnoha důvodů. Kromě nežádoucích účinků působících na plíce a srdce zvyšuje pravděpodobnost výskytu lupénky a její zhoršení. Chemické látky obsažené v klasických i elektronických cigaretách zužují průtok krve, což uvádí tělo do stavu stresu, který může způsobit zánět kůže.

Nikotin také poškozuje imunitní systém, protože způsobuje příliš rychlé hromadění kožních buněk. Chemikálie v tabáku poškozují kolagenové a elastinové proteiny, které dodávají kůži strukturu. Kůže kuřáka je tenká, matná, více vrásčitá a méně schopná se hojit. V neposlední řadě špulení rtů u kouření a přivírání očí proti kouři prohlubuje linky a vede k dalším vráskám.

Stejně jako kouření pleti škodí i nadmíra alkoholu. Ten zvyšuje hladinu zánětlivých látek v krevním řečišti, což urychluje ochabování kůže. Vyměňte tedy alkohol za čistou vodu, vaše pokožka vám za to poděkuje.

Zdroj: menshealth.com, webmd.com, allure.com
Autor: Silvie Grulichová

Související články