Rychlé hubnutí možná přinese výsledky hned, ale může vás nebezpečně ohrozit na zdraví

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Rychle hubnuti

Zdroj: Shutterstock

Pokud chceme zhubnout, zpravidla to chceme hned. Ideálně na lusknutí prstu. Nechceme čekat na výsledky dlouhé týdny nebo ještě delší měsíce. Nejraději bychom se hned druhý den probudili o několik kilogramů lehčí.

I když bychom rádi hubli ze dne na den, určitě to není dobrý nápad. Rychlý úbytek hmotnosti v krátkém čase je navíc pro tělo dokonce nebezpečný. Proč?

Přicházíte o svaly

Když zhubnete, neztratíte jen tuk, ale také svaly. Ztráta svalové hmoty často přichází s klesající rychlostí metabolismu, což dále destabilizuje poměr tuku a svalů.

Úbytek svalové hmoty se může nepříjemně projevit při každodenních činnostech, jako je nošení těžkých věcí nebo chůze do schodů.

Připravujete tělo o základní živiny

„Extrémní hubnutí připravuje vaše tělo o základní živiny, které jsou nezbytné pro zdravé fungování,“ varuje další nebezpečí activehealth.sg.

Nedostatek určitých živin, jako je vitamín D a vápník, může vést ke zvýšenému riziku vzniku určitých zdravotních potíží nebo zvýšit riziko ke vzniku zranění.

Riskujete žlučové kameny

Kdo někdy měl žlučové kameny, ten by určitě potvrdil, že se rozhodně nejedná o nic příjemného. Není to věc, které byste se chtěli vystavit dobrovolně. Jenže právě to děláte, když chcete zhubnout extrémně rychle.

Když se tvoří žlučové kameny, dochází k silné bolesti spojené s poruchou trávení. Vznikají, když se trávicí šťávy ve žlučníku neuvolňují kvůli nedostatku potravy k trávení.

Zpomalíte metabolismus

Když chcete rychle zhubnout, často drasticky omezíte příjem. Tělo pak začíná doslova hladovět, a to nemůže zůstat bez odezvy.

Potíž je v tom, že naše tělo to rozpozná jako známku omezeného přísunu potravy a přejde do režimu hladovění.

„Když vaše tělo přejde do režimu hladovění, váš metabolismus se zpomalí, což vám pomůže šetřit energii, a vaše tělo bude držet více tuku,“ upozorňuje healthline.com.

Škodíte svému duševnímu zdraví

Pokud zhubnete velmi rychle, může to mít psychické následky. Většina lidí si tohle riziko vůbec neuvědomuje.

Extrémní hubnutí může nepříjemně zamávat s vaší psychikou. Bohužel v tom negativním smyslu, tak na to pozor.

Přijdete o energii

Konzumace nedostatečného množství kalorií povede k nepříznivým účinkům na vaši energetickou hladinu.

Kromě fyzické únavy mohou být zasaženy vaše kognitivní funkce a také vaše produktivita. Mimo to může nedostatek energie ovlivnit i vaši náladu.

Zdroj: activehealth.sg, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články