Bojuje s ní mnoho lidí, řada z nich si ale ani neuvědomuje, že jde o nemoc. Alopecie je autoimunitní onemocnění, které způsobuje vypadávání vlasů a chlupů na těle. Zatímco v některých případech se projeví tím, že mužům začnou už kolem 40 let řídnout vlasy, v jiných může způsobit ztrátu ochlupení úplně všude.
Někdy je ztráta vlasů či ochlupení velká, jindy malá, někdy trvalá, jindy jen dočasná. Alopecie je velmi nepředvídatelné onemocnění, uvádí Americká akademie dermatologie.
V některých případech nejde o nic vážného, jindy ale může alopecie pěkně znepříjemnit život. A to i přesto, že kromě vypadávání chlupů nemá člověk žádné jiné zdravotní problémy.
Onemocnění se nijak nepodepisuje na lidském zdraví, může ale ovlivnit psychiku. A to především v případě, že lidem vypadají například řasy a obočí a pro ostatní se stanou pro svůj neobvyklý vzhled terčem zájmu.
Kdy je padání vlasů ještě v normě?
Zdravý člověk má na hlavě zhruba 100 000 vlasů. Zrzaví lidé jich mají o něco víc. Je normální, že nám denně vlasy vypadnou například při mytí hlavy nebo při česání. Není třeba kvůli tomu ale hned mít strach.
Podle čeho poznat, že je vypadávání vlasů už přílišné? Podle profesora Petra Arenbergera, přednosty Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, je normální, když nám denně vypadne až 100 vlasů.
„Pokud je jich několik stovek, je vypadávání potvrzeno. Následuje intenzivní diagnostika, kdy zjišťujeme příčinu, a poté nasadíme příslušnou léčbu,“ říká.
Příběh devětadvacetiletého Vojty
Lidé s alopecií obvykle ale svůj problém poznají. Vypadávání vlasů se u nich začne objevovat velmi viditelně.
Nejprve se jim na hlavě udělají neochlupená místa. Ve vlasech se jim tak objeví bílé fleky, které postupně mohou opět zarůst, jindy mohou vlasy na těchto místech kompletně vypadat.
S tím má zkušenosti devětadvacetiletý Vojta z Písku. Ten kromě vlasů přišel nakonec i o obočí, řasy a také o většinu ochlupení na celém těle.
„Trpím tím už od dětství, nejdřív mi místy vypadávaly vlasy a dělala se mi na hlavě kolečka velká asi jako desetikoruna. Když mi to pak začalo padat víc a napůl jsem přišel o obočí, rozhodl jsem se shodit všechno, abych nevypadal flekatě,“ popisuje pro Tvojí chvilku. „Osobně to bylo dost vysvobození.“
Vojta dodává, že jako největší nevýhodu vnímá absenci chloupků v nose, které by měly zachycovat nečistoty vdechovaného vzduchu. Dále potom absenci řas, protože mu v létě pot stéká do očí a nic mu v tom nebrání.
„Lidé mají sem tam vtipnou narážku, nevadí mi to. Bál jsem se, aby si třeba nemysleli, že mám rakovinu, ale nikdo se mě na nic podobného nezeptal,“ dodává.
Partnerka ho lituje
Větší problém než on sám má podle jeho slov asi partnerka, pro kterou byla změna jeho vzhledu problematická a Vojtu lituje.
On jí přitom neustále vysvětluje, že to má i své výhody, nemusí se například holit. I když se smíchem dodává, že v zimě je mu na hlavu zima.
Dnes už vnímá nemoc jako součást své osobnosti, horší to podle něj bylo v dětství, kdy se mu někteří spolužáci smáli, když měl na některých místech vlasy vypadané. Děti a dospívající se tak podle Vojty srovnávají s nemocí daleko hůř.
Podle webu Medical News Today postihuje v 68 % případů alopecie právě muže. Ačkoli jde o onemocnění pro lidské zdraví prakticky neškodné, může člověka v některých oblastech nepříjemně omezovat. Není tak vždy snadné se s ním naučit žít.
Zdroj: Tvoje chvilka, Medical News Today, Mayo Clinic, AAD, Deník
Autor: Šárka Cvrkalová