Helena (60): Myslela jsem, že bude dcera v cizině šťastná. Teď nevím, jak ji dostat zpět

od Šárka Cvrkalová
   2 minuty čtení
smutna zena telefonuje

Zdroj: Shutterstock

Helenina dcera Radka chtěla už od svých patnácti let vycestovat za hranice. Studovat ve Velké Británii vysokou školu, později se tam i usadit. A když se svými sny nepřestala ani po letech, rozhodla se jí Helena podporovat. Nechtěla stát své dceři ve štěstí.

„Když dokončila střední školu, nastoupila na vysokou v Anglii. Nebála jsem se o ni, odjely tam studovat společně s kamarádkou. A ze začátku se zdálo, že je Radka šťastná. Ve škole se jí dařilo, našla si kamarády,“ popisuje Helena.

Jenomže tři roky studia utekly jako voda a po ukončení školy se Radka změnila. Odstěhovala se do většího města původně s tím, že se tam bude bavit, bude poznávat lidi i okolí. Jenže se stal přesný opak. Radka ztratila veškeré kontakty, s kamarádkou ze školy se už nebaví, a ani po dvou letech si nenašla práci.

Svou roli sehrál i covid

Když Radka ukončila školu, byla právě pandemie koronaviru uprostřed svého řádění. Po přestěhování tak neměla čerstvě vystudovaná dívka ani příliš příležitostí se seznamovat a chodit ven. Podle její maminky i to hrálo roli v tom, jak se změnila.

„Radka bydlí sama. Sice je dnes uprostřed velkého města, kde má mnoho příležitostí se bavit, ona ale skoro nechodí ven. Nákupní centrum má za rohem, od jejích dvou kamarádek ale vím, že si dokonce i nákupy nechává vozit až před dům,“ říká Helena.

Obě její současné kamarádky jsou navíc z České republiky a s Radkou si píší jen přes internet. Naživo se viděly naposledy před čtyřmi lety. „Jedna z nich říkala, že Radka přemýšlí o vyhledání psychiatra. Je prý stále smutná a osamocená. Zatím se jí ale nepovedlo pomoc najít.“

Telefonní lži

Nejvíc ze všeho Helenu trápí, že dnes je její pětadvacetiletá dcera vzdálená nejen fyzicky. Nefunguje ani propojení, které spolu dříve jako dcera s matkou měly. „Když si voláme, tvrdí mi, jak je v pořádku, jak se má skvěle. Od jejích kamarádů ale pak slyším opak,“ stěžuje si Helena.

„Holky mi dokonce přiznaly, že nemá Radka stále po dvou letech od ukončení školy práci. A přitom mně už několik měsíců říká, že pracuje. Z čeho žije a jak je na tom finančně, vážně netuším. Mám o ni velký strach.“

Podle Heleny by bylo nejlepší, kdyby se Radka vrátila do Čech. Vídala by se s kamarády, našla by si nějakou práci, začala by se socializovat. O tom ale ona nechce ani slyšet. Její život je prý ve Velké Británii a rozhodně na svém rozhodnutí nehodlá nic změnit.

Autor: Šárka Cvrkalová

Související články