Zjistěte, zda jste v kondici: Jednoduché domácí testy, které odhalí budoucnost vašeho zdraví

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Domaci testy

Zdroj: Shutterstock

Mnoho lidí bohužel podléhá představě, že kdo je hubený, ten je automaticky zdravý. A naopak člověk při těle musí být zákonitě nemocný a řešit celou řadu zdravotních potíží.

I když mnoho let i lékaři považovali tělesnou hmotnost za ukazatel celkového zdraví, dnes už se ví, že váha není všechno. Odborníci teď přišli s jiným způsobem, jak odhalit budoucnost vašeho zdraví. A vůbec se neodráží od toho, jaké číslo vám ukazuje rafička na váze.

Změřte svoji aerobní zdatnost

Aerobní kondice měří vaši schopnost přijímat a využívat kyslík a je úzce spojena s celkovým zdravím. Proces přijímání kyslíku a jeho využití k výrobě energie pro vaše svalové buňky integruje mnoho nejdůležitějších systémů těla včetně svalů, srdce, plic a krevních cév.

„Vědci měří aerobní zdatnost pomocí skóre VO2 max, což je maximální množství kyslíku, které vaše tělo dokáže během cvičení využít,“ vysvětluje dailymail.co.uk.

Čím vyšší je skóre, tím lépe, protože to naznačuje, že vaše tělo je efektivnější při přijímání kyslíku ze vzduchu a jeho dodávání do svalů. Čím více kyslíku dostanou, tím více živin můžete přeměnit na palivo, které vaše svaly používají k výkonu.

Zkontroluje klidovou tepovou frekvenci

Počet úderů srdce za minutu, když jste v klidu, poskytuje přehled o tom, jak dobře funguje srdeční sval. Pomalejší tep je zpravidla známkou silnějšího zdraví srdce a účinnějšího kardiovaskulárního systému.

Nejlepší způsob, jak otestovat svou klidovou tepovou frekvenci, je ležet v posteli po probuzení. Položte ukazováček a prostředníček buď na stranu krku nebo na vnitřní stranu zápěstí. Nastavte časovač na 15 sekund a počítejte údery, poté vynásobte počet úderů čtyřmi.

Spojíte ruce za zády?

S věkem se stáváme méně ohebnými, ale míra ztráty flexibility může být indikátorem selhávajícího zdraví kloubů, svalů a tkání.

Zkuste spojit ruce za zády. Nedaří se to? Dokonce o sebe prsty rukou ani nezavadíte? Vypadá to, že máte problémy s flexibilitou a pohyblivostí horní části těla, což nejen ztěžuje cvičení, ale také každodenní pohyby.

„Navíc může nedostatek flexibility negativně ovlivnit vaše celkové zdraví, protože vás činí náchylnějšími ke zranění a bolesti svalů,“ varuje livestrong.com.

Změřte obvod svého pasu

Odborníci mají za to, že dobrým ukazatelem zdraví je udržovat obvod pasu na 50 procentech vaší výšky.

Ustřihněte si kousek provázku na přesně stejnou délku, jako je vaše výška – složte provázek napůl a omotejte si ho kolem pasu. V ideálním případě by se měly oba konce provázku setkat.

Zdroj: dailymail.co.uk, livestrong.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články