Vyhněte se chybám, kterých se dopouštíte na svých nehtech. Proč je nepilovat moc často?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
pilovani nehtu

Zdroj: Shutterstock

Krásná manikúra a pedikúra je pro většinu z nás samozřejmost. Upravené nehty na rukou i nohou se považují za stejně důležitou součást hygieny člověka jako třeba mytí vlasů. Jak se o své nehty staráte vy? A víte, že jim můžete i ubližovat?

Pilník bývá u žen už jako součást základní výbavy kabelky. Ulomený nehet nebo záděra může poškodit oblečení, proto se nabízí možnost mít záchranný pilník hned po ruce. Jak často se ale nehty mají pilovat a není přehnaná péče kontraproduktivní?

Časté pilování škodí

Vědci z univerzity v Nottinghamu zjistili, že každodenní nebo časté pilování nehtům škodí.

Zaměřili se hlavně na fyzikální jevy při růstu. Nehty drží na prstu díky mikroskopickým strukturám, které umožňují nehtu při jeho růstu se posouvat dopředu.

V případě velmi častého pilování mohou být tyto struktury narušeny a nehet začne růst deformovaně. Časem mohou nehty praskat, ohýbat se a stávají se tenčí a tenčí.

Nehty by měly mít co možná nejpřirozenější tvar. Dlouhý a zužující se tvar je pro ně nejhorší.

Jak správně pilovat

Ačkoli se to může zdát jako banální věc, opravdu je možné nehty pilovat i špatně. Nejlehčí a možná i nejvíce lákavý pohyb sem a tam nehtům škodí nejvíce. Při pilování by se mělo jednat o plynulý pohyb, který vždy začíná na jednom konci a končí na druhém.

Nehet by měl být opilován ze všech stran, a to jen o potřebné minimum. Pokud jsou nehty dlouhé, nejprve je zkraťte nůžkami a teprve pak berte do rukou pilník.

Veronika Mořkovská z nehtového studia dodává, že skleněné pilníky nehtům škodí. „Pilníky jsou leptané, nebo broušené a nemají rovnoměrná brusná zrnka, tím nám nehet potrhají. Nejsou pružné a vytvářejí velké otřesy na kořen nehtu a ten pak špatně produkuje keratinové buňky,“ řekla pro magazín Menstyle.

Jak nehtům pomoci

Štěpení a lámavost nehtů závisí kromě péče také na stravě a dostatku vitaminu B, E a C. Zejména vitamin B7 má na starost pevnost a elasticitu.

Nehtům rozhodně neprospívají chemické prostředky. U úklidu si tak na sebe vždy berte rukavice. V aktuální době jim také škodí velké množství dezinfekce, které je vysušuje. Je potřeba tedy celé ruce vyživovat olejíčkem nebo krémem.
Vyživovat je potřeba nehty i nehtovou kůžičku, ze které nehty rostou a přímo ovlivňuje jejich kvalitu.

Autor: Martina Drudíková

Související články