Vrásky, strašák všech žen: Víme, jak se jich zbavit, a hlavně, jak jim předejít

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
starsi krasna zena

Zdroj: Shutterstock

Vrásek se děsíme snad všichni. Trápí sice i muže, ale především ženy je považují za jednoho z největších strašáků. S prvním nedostatkem, který se objeví na naší pleti, se hned cítíme staře. Chcete vědět, jak se vrásek zbavit, nebo jak jim předcházet? Prozradíme snadné tipy.

Vrásky z velké části způsobuje stárnutí a vysušování pleti. Jenže ne vždy to tak musí být. Někdy se i mladí lidé mohou potýkat s nedostatky na pleti, obvykle je to ale špatným životním stylem nebo nedostatečnou péčí o pleť.

Na vině může být také genetika nebo zdravotní problémy. Ve všech případech se ale dá s problémem bojovat. Prevencí lze vráskám předcházet a v případě, že ani to nepomůže, existují způsoby, jak se jich zbavit, nebo jak je zakrýt.

Vznikají dehydratací pleti, smíchem i stárnutím

Prvním typem vrásek jsou linky, které vznikají dehydratací pleti. Nedostatek vody v pleti může způsobit především pokles kyseliny hyaluronové, která pomáhá jejímu zadržování. Tyto vrásky se nejčastěji objevují na čele.

Další vrásky se objevují následkem toho, že hodně používáte mimiku v obličeji. Ať už se mračíte, smějete, mhouříte oči, nebo hodně mrkáte… Všechny tyto úkony mají vliv na to, že se vaše pleť deformuje a mohou kvůli tomu vznikat linky na pleti, které tam nechceme.

S věkem pleť přirozeně ztrácí pevnost. Bohužel, vráskám, které jsou způsobeny stárnutím, se úplně nevyhneme. Ale pravda je, že se dají mnoha způsoby oddálit, takže zatímco někdo s nimi bojuje již v padesáti, jiní ani v sedmdesáti nezestárnou.

Poslední způsob, jak mohou vrásky vznikat, vás možná zarazí. Jde totiž o obyčejný spánek na boku, který vám může tyto problémy způsobit. Pokud totiž ležíte obličejem v polštáři, ráno se vzbudíte s linkami na obličeji.

A ano, v prvních několika případech vrásky vymizí a vy možná budete mít pocit, že šlo jen o otlačení. Jenže pokud budete takto spát opakovaně, nakonec vám dříve či později vrásky na tváři zůstanou.

Pečujte o svou pleť pravidelně

Co se týče posledního problému, je nejideálnějším způsobem pokusit se spát na zádech. Je to ale mnohdy složité, protože člověk se zkrátka ve spánku přetočí na bok.

Proto je vhodné i v tomto případě bojovat s vráskami pomocí hydratačních krémů. Ty pomáhají pleti udržovat vodu, zabraňují vzniku vrásek a člověk pak stárne vzhledově pomaleji.

Užitečné jsou také přírodní doplňky stravy a vitamíny. Kromě vitamínu C, který je vhodný snad úplně na vše, na špatně hydratovanou kůži pomáhá i vitamín B. Vhodné jsou i rakytníkové vitamíny a doplňky stravy.

Na internetu se dá najít celá řada posilovacích cviků, kterými zmírníte vrásky vzniklé například od smíchu, mračení či zívání. Provozujte je ale pravidelně a jen v případě, že se vám vrásky skutečně dělají z těchto důvodů, abyste si namísto úlevy jen nepřitížili.

Pokud už s vráskami bojujete dlouho a marně, existují jednoduché triky, jak vrásky zakrýt pomocí make-upu. Někdy je to bohužel ten poslední a jediný způsob, jak se vrásek zbavit. Pokud ale budete dodržovat prevenci, dlouhé roky to zvládnete bez nich.

Autor: Shani Maiová

Související články