Ranní pohled do zrcadla může občas potrápit nejednoho z nás. Tmavé kruhy pod očima doprovázené opuchlostí a „pytli“ pod očima trápí ženy i muže. Člověk kvůli nim vypadá starší a necítí se komfortně. Proč je ale vůbec máme a jak se jich zbavit?
Trápit mohou kohokoli bez rozdílu věku i pohlaví. Nejčastěji se ale tmavé kruhy po očima objevují u lidí, kteří mají tmavší tón pleti, geneticky mají sklon k hyperpigmentaci a trpí na ně spíše starší ročníky.
Proč vzniká tmavé oční okolí?
Faktorů, které ovlivňují vznik tmavých kruhů pod očima, je hned několik. Jako první se samozřejmě nabízí únava. Nejen nedostatek spánku, ale i jeho nadmíra způsobuje hromadění tekutiny kolem očí.
Věk je další častou příčinou vzniku. Stárnutím se pokožka ztenčuje, ztrácí kolagen i tuk a cévy pod očima jsou viditelnější, což dělá dojem tmavého očního okolí.
Potrápit oči mohou také alergie. Při svědění máme tendenci je třít či škrábat, což zhoršuje příznaky tmavých kruhů. Pozor i na velkou námahu očí, například u celodenní práce u počítače. Krevní cévy se namáhají a zvětšují a pokožka může tmavnout.
Dalším nenápadným faktorem může být dehydratace. Při nedostatku vody vypadá pokožka matně a unaveně.
Jak se jich zbavit?
Léčba úzce souvisí s příčinnou problému. Dostatek spánku zamezí otokům i bledé pokožce, na které tmavší skvrny více vyniknou. Nejčastěji ale pomáhá studený obklad, který zúží rozšířené cévy, což pytle pod očima stáhne, a tím může i eliminovat tmavou barvu.
Obklad nemusí být jen led nebo studený hadřík, výborně funguje i studený čajový sáček. Jak píše web Heatline: „Čaj obsahuje kofein a antioxidanty, které mohou pomoci stimulovat krevní oběh, zmenšit krevní cévy a snížit zadržování tekutin pod kůží.“
Pokud nejdou zmírnit, je potřeba je zakrýt, ideálně korektorem nebo světlým make-upem. Další možností je přistoupit k lékařskému zákroku.
Existují různé procedury, jako třeba chemický peeling, laser, tetování, tkáňové výplně nebo chirurgické implantáty, které mění oční okolí i tmavé skvrny.
Autor: Martina Drudíková