Proč byste neměli používat prošlou kosmetiku?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
licidla

Zdroj: Shutterstock

Kosmetika a líčidla neodmyslitelně patří do života mnoha žen. Některé z nás by si dokonce neuměly představy, že by neměly zásobu krémů, pleťového mléka, řasenek, tvářenek nebo očních stínů. Proti jejich použití nelze nic namítat – tedy jen pokud nejsou prošlé.

Ano, čtete správně. Najdou se mezi námi tací, kteří používají kosmetiku po expirační lhůtě. Někteří si to neuvědomují, jiní to dělají naprosto vědomě. Nepřemýšlí totiž nad tím, co všechno tím vlastně riskují.

Vždyť je to škoda…

Kolikrát jste si pomysleli, že je přece škoda vyhodit řasenku, když je ještě z poloviny plná a stále dobře maluje?

Kolikrát jste si řekli, že přece nevyhodíte oblíbenou rtěnku, která vám dokonale sedí a ani zdaleka není spotřebovaná?

Mnoho žen zastává názor, že je škoda to či ono vyhodit, když to ještě plní svůj účel. A to bez ohledu na to, že datum spotřeby dávno minulo.

Co vám hrozí?

Používáte-li prošlou kosmetiku, pak to, že vyprchají její účinky, není ani zdaleka ten největší trest, který vás za tohle počínání může postihnout.

Ojedinělé totiž nejsou jen záněty očí, které umí být pořádně zrádné. Jejich léčba je pak zdlouhavá a často komplikovaná. Objevit se mohou také nepříjemné vyrážky, záněty pokožky nebo jiné kožní problémy.

Každá kosmetika má jinou spotřební dobu

Kosmetika a líčidla obecně se liší v tom, jak dlouhou mají dobu spotřeby. Exspirace se liší u řasenek, rtěnek i očních linek.

Nejkratší dobu trvanlivosti mají řasenky, které vydrží dva až tři měsíce. Make-up a korektor vám mohou bezpečně sloužit pět až dvanáct měsíců, poté se jich zbavte, i kdyby to znamenalo, že vyhodíte polovinu nespotřebovaného balení.

Lesk na rty vydrží rok, pudr nebo tvářenka dokonce roky dva. Tělové mléko a krémy mohou vydržet až dva roky, rtěnka zrovna tak.

Jak poznat, že je něco špatně?

To nejlepší, co můžete udělat, je kontrolovat datum spotřeby a průběžně se prošlé kosmetiky zbavovat. Co ale dělat v případě, kdy žádné datum na výrobku nenajdete?

Varovným signálem, že s produktem není něco v pořádku, může to být změna konzistence, barvy nebo vůně. Jakmile začne kosmetika zapáchat, okamžitě se jí zbavte.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články