Připravte se na svět bez roušek. Jak správně nosit rtěnku

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
rty malovani

Zdroj: Shutterstock

Roušky a respirátory se na několik dlouhých měsíců staly nedílnou součástí našich životů. A vlastně i outfitů, protože jsme je nosili nejen do obchodu nebo ve městě, ale mnozí z nás také v práci. Ačkoli nás v mnoha směrech rozčilovaly a překážely nám, v jednom přeci jen měly jistou výhodu: hodně se toho pod ně schovalo.

Tím míříme především na ženy, které si nemusely tolik lámat hlavu s tím, jakou rtěnku si vezmou. Proč? Protože jednoduše nebyla vidět. Buďte ale o krok napřed a připravte se na chvíle, kdy roušky a respirátory konečně zahodíme. Tehdy budete chtít mít jasno v tom, jak správně nosit rtěnku a po jakém odstínu sáhnout.

Výběr rtěnky je někdy věda

Mnoho žen je přesvědčených o tom, že si rtěnku stačí vybrat podle toho, jestli se vám její odstín líbí, nebo ne. A většina žen nebo dívek právě tímto způsobem rtěnky vybírá.

Jak možná tušíte, je to špatně. Že se vám daný odstín rtěnky líbí, totiž rozhodně neznamená, že vám taky bude slušet a lichotit.

Špatně zvolený odstín může pokazit vaši celkovou vizáž – může způsobit zažloutnutí zubů, opticky zmenšit rty nebo se postarat o to, že budete působit unaveně a tzv. bez šťávy.

Jaký tvar rtů máte?

Věřte nebo ne, ale i tvar rtů ovlivňuje, jaký odstín rtěnky vám bude slušet. Máte větší spodní ret, a ten horní naopak nevýrazný? Pak sáhněte po jakékoli barvě, která ladí s podtónem vaší pleti, a doprostřed horního rtu přidejte trochu světlého odstínu.

Jste majitelkou výrazného horního rtu, zatímco ten spodní si moc pozornosti nezíská? Pak radíme aplikovat na vrchní ret o trochu tmavší odstín než na ten spodní.

Jaká barva vám bude slušet podle barvy očí?

I barva očí může být vodítkem při správném výběru rtěnky. Hnědoočky si mohou dovolit jasně červené, hnědé nebo světle růžové odstíny. Modrooké ženy ať sáhnout po šarlatově červené nebo třešňové rtěnce. Máte zelené oči? Pak noste růžovou nebo terakotovou rtěnku. A když jsou vaše oči zbarvené do šeda, budou vám slušet neutrální nude barvy nebo švestková rtěnka.

A co barva vlasů?

To by bylo, aby výběr rtěnky ovlivnila barva očí, ale barva vlasů nikoli. Ve skutečnosti i odstín vaší hřívy udává, po jaké rtěnce byste měli sáhnout.

Pokud jsou vaše vlasy blond, budou vám slušet odstíny studené růžové, světle růžové nebo šarlatově červené. Hnědovlásky naopak mohou nosit odstíny vínové, hnědé, švestkové nebo zářivě růžové – ten samý výběr bude slušet i černovláskám.

Rusovlasé ženy se mohou ve výběru rtěnky spolehnout na odstíny lososově růžové, chybu neudělají ani tehdy, sáhnou-li po korálové nebo cihlově červené.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články