Po krásné hřívě touží nejedna žena. Vyvarujte se chyb a nechoďte spát s mokrými vlasy

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Mokre vlasy

Zdroj: Shutterstock

Jako malým vám možná říkali, že když budete chodit spát s mokrými vlasy, budete nemocní. V dospělosti pravděpodobně toto varování ignorujete, jelikož není podloženo důkazy. Věděli jste ale, že usínání s mokrými vlasy má své nebezpečí?

Na začátku vyvstává otázka, proč lidé chodí s mokrými vlasy vůbec spát. Jednoduše, protože není na uschnutí čas. Musíte udělat večeři či se postarat o děti, a proto necháváte mytí vlasů na pozdější dobu před spaním.

Schnutí vlasů je možné urychlit pomocí fénu, avšak v noci již nechcete dělat hluk nebo už na to prostě nemáte energii. Navíc teplo nedělá vlasům dobře, takže proč je nenechat uschnout ve spánku?

Ráno při pohledu do zrcadla však vypadáte jako po zásahu elektrickým proudem, ale už není čas vlasy umýt znovu. Doufáte, že příště to snad bude lepší.

Legrační účes po ránu není ten jediný důvod

Ačkoliv chodit spát s mokrými vlasy je – tedy až na delší ranní úpravu – vcelku dobrá možnost, existují určitá nebezpečí, o kterých pravděpodobně nevíte.

Můžete si způsobit vážné lámání vlasů, jelikož vlasy jsou nejslabší, když jsou mokré. Tím, že je necháte vlhké, když spíte, zvyšujete míru lámavosti. Když sebou v noci házíte a otáčíte se, tření způsobí, že se vlasy lámou snáze, než kdyby byly suché.

Pokud je zrovna zimní období nebo spíte v klimatizované místnosti, bude vám při spánku s mokrými vlasy mnohem chladněji. A kdo by se chtěl pod peřinou třást zimou? Navíc spánek s mokrými vlasy může oslabit váš imunitní systém a tím zvýšit pravděpodobnost, že můžete chytit chřipku nebo se nachladit.

Ve spánku se vlasy zkroutí do nejrůznějších podivných tvarů, a když takto uschnou, v tomto tvaru ztuhnou. Ráno tedy strávíte více času úpravou účesu a pravděpodobně budete muset použít i tepelné nástroje.

Nebezpečná kombinace tepla a vlhkosti

Kombinace vody a tepla napomáhá rychlému růstu bakterií. Zkuste si představit, kolik bakterií bude obsahovat váš polštář, na kterém spíte s mokrými vlasy. Navíc teplo z vaší hlavy udělá z vlhkého polštáře dokonalou živnou půdu pro škodlivé bakterie a plísně. Nepomůže ani častá výměna povlečení, protože voda z vlasů pronikne přímo až do polštáře.

Teplo z hlavy a dlouhotrvající vlhkost vlasů nezpůsobuje pouze množení plísní a bakterií na polštáři, ale i na pokožce hlavy.

Spánek s nevysušenými vlasy také odstraňuje přírodní oleje z vlasů, protože je snadno absorbuje tkanina polštáře spolu s přebytečnou vlhkostí. Kombinace bakterií a ztráty přírodních olejů způsobuje vyšší pravděpodobnost výskytu lupů.

Vlasy po ztrátě přírodních olejů budou také vypadat matnější, dehydrované a bez lesku. Dehydrované vlasy se také mnohem častěji lámou.

Spánek s mokrými vlasy může mít za následek kožní onemocnění hlavy a následné vypadávání vlasů. Kožní onemocnění je totiž druh plísňové infekce způsobené teplými a vlhkými podmínkami. Je vysoce nakažlivé, proto dbejte na to, abyste omyli vše, co přišlo do kontaktu s pokožkou hlavy.

Pokud se váš polštář hemží bakteriemi, nemá to vliv pouze na pokožku hlavy, ale také na vaši pleť. Je totiž vysoce pravděpodobné, že vám brzy propukne na obličeji akné.

Co udělat pro to, abyste se problémům vyhnuli? Zkuste si mýt vlasy dříve, umožníte jim tak uschnout na vzduchu, než půjdete spát. Vysušte je tričkem – způsobí menší poškození než běžný ručník či fénování. Pro posílení vlasů na ně naneste bezoplachový kondicionér a kokosový olej, který snižuje množství absorbované vody, takže je vlas méně náchylný k poškození.

Pokud přece jen musíte jít spát s ještě mokrými vlasy, spěte s hedvábným povlakem na polštáři. Snížíte tím tření a zabráníte poškození vlasů. Zvažte také použití nepromokavého povlaku a každý druhý den měňte látkové potahy na polštáře.

Zdroj: experthometips.com, healthline.com, terrycralle.com, classlifestyle.com
Autor: Silvie Grulichová

Související články