Obočí má na našem obličeji hned několik důležitých funkcí. Povíme vám, k čemu slouží

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Oboci

Zdroj: Shutterstock

Na našem těle je několik míst, na kterých se udržuje ochlupení, zatímco oproti minulosti na mnoha místech už ustoupilo. A překvapivě jedním z takových míst, kterému lidé často nerozumí, je právě obočí. K čemu slouží? Jakou funkci má? To jsou otázky, se kterými se vědci poměrně často setkávají.

Každé obočí je jiné. Podle všeho může za jeho vzhled především genetika. Někdy se ale zkrátka obočí splaší a vytvoří nám na obličeji něco originálního. Díky obočí jsme samozřejmě chránění, to je asi funkce, která by napadla každého.

Jenomže před nečistotami, které by nám mohly spadnout do očí, nás chrání spíše řasy. Ačkoli se v obočí také nějaké ty částečky zachytí, jeho hlavní funkce je jiná. A jen málokdo by si asi tipl, jaká to je.

Chrání náš obličej před vlhkostí

Obočí roste od středu do krajů obličeje. Je to především proto, aby z něho odvádělo vlhkost. Obočí zachycuje kapky deště, a my tak díky němu v dešti nemusíme zavírat oči. Napadlo vás někdy, jaké by to bylo bez něho?

Někteří lidé trpící problémy, kvůli kterým obočí nemají, nebo lidé, kteří si ho experimentálně oholili, zjistili, že během deště neviděli doslova na krok. Voda jim padala do očí a oni nemohli ani ve slabém mrholení vyrazit ven.

Obočí stejně tak chrání naše oči před potem, například když cvičíme. Ačkoli se možná na první pohled zdá, že se nám nějaká ta vlhkost do očí v obou případech i tak dostane, rozdíl je skutečně znatelný.

Díky němu jsme identifikovatelní

Obočí je překvapivě jeden z charakteristických znaků obličeje. Vědci se po několika letech studií shodli na tom, že je hlavním způsobem, jak někoho identifikovat. A to konkrétně ve studii z roku 2003.

V ní několika lidem ukázali tváře slavných osobností. Potom jim graficky upravili nebo odebrali oči, ale obočí ponechali. 78 % lidí bylo schopno i tak určit většinu osobností na fotografiích.

Pokud ale bylo odebráno obočí a ponechány oči, 50 % lidí si už nebylo jisto tím, kdo na obrázku ve skutečnosti je. I když je to jen polovina, i tak je vidět, že obočí nám o člověku řekne více než samotné oči.

Rozpoznáváme díky němu emoce

Díky tomu, jak se zatváříme, vidí lidé, zda jsme překvapení, souhlasíme, nesouhlasíme, něco nás znechutilo, nebo se usmíváme. Nejsou to ale jen oči a ústa, co nám dává výraz. Ve skutečnosti je to právě obočí.

Jeho pozvednutím dáme najevo, že jsme z něčeho překvapeni nebo že si nejsme informací tak úplně jistí. Pokud se zamračíme, každý hned pozná, že nás něco naštvalo. Bez obočí bychom se ale mračit nemohli.

Hned několik pacientů s poruchou růstu ochlupení na těle, kteří se celý život potýkají s absencí obočí, potvrdilo, že právě vyjadřování emocí jim dělá problém, a často proto mezi nimi a jejich známými dochází k nedorozumění.

Někteří si kvůli tomu nechali obočí implantovat. Existují případy, kdy si tito lidé nechali obočí vytetovat, ovšem v takovém případě s jeho pomocí stejně emoce nevyjádřili. Jak vidíte, obočí není jen nějaká ozdoba našeho těla, ale má důležité fyziologické i sociální funkce.

Zdroj: livescience.com, sciencefocus.com, healthline.com
Autor: Shani Maiová

Související články