Nepodceňujte první sluneční paprsky a připomeňte si, jak se správně chránit před UV zářením

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
slunicko

Zdroj: Shutterstock

Co nevidět tu bude léto a společně s ním nejen období zasloužené dovolené, ale také spousty sluníčka, kterého se po letošní dlouhé zimě už opravdu nemůžeme dočkat. Vystavit pokožku slunečním paprskům je sice velmi lákavé, ale zároveň také riskantní. Proto byste neměli zapomínat na ochranu.

Jak už bylo řečeno, letošní zima trvala dlouho, sluníčka bylo málo a jaro, které se o slovo přihlásilo po studené zimě, nám ho prozatím také moc nedopřálo. Naše pokožka je tak po dlouhých měsících nepřipravena a nechráněna před silným slunečním zářením.

Pokožku je potřeba chránit

Už se vám někdy stalo, že jste neodhadli sílu sluníčka a spálili se? To je důkaz toho, že jste svoji pokožku nechránili tak, jak jste ji chránit měli. Chyba.

Spálení pokožky je nejen nepříjemné, mnohdy i docela bolestivé, ale zároveň také nebezpečné. Navíc dochází k různým kožním obtížím, například vzniku vrásek nebo nevzhledných pigmentových skvrn.

I když se letošní jaro ještě neukázalo v plné síle, pár čumáků už se stihlo po prvním silnějším sluníčku zbarvit do ruda. A léto tu bude za chvíli a vy byste měli už teď vědět, jak svoji pokožku efektivně chránit před sluníčkem.

Přírodní, nebo chemický filtr?

Ochranné krémy si můžeme rozdělit do dvou skupin: přírodní a chemické. Ty přírodní obsahují fyzikální nebo minerální filtry, které jsou k pokožce šetrné. Obsažené minerální částice přirozeně odráží sluneční paprsky a neumožní, aby do naší pokožky pronikly nebezpečné látky.

Chemické filtry se vstřebají do kůže, kde vytvoří chemické reakce. Dojde k vytvoření nanočástic, které napadají naše živé buňky a rozkládají je. Často po jejich použití vznikají alergické reakce. Už jejich princip fungování by vás měl od použití odradit. Dejte si proto pozor na produkty, které obsahují látky jako oktokrylén, drometrizol trisoloxán, oxybenzon nebo homosalát.

Jak určit ochranný faktor?

Většina lidí při výběru opalovacího krému sáhne po tom nejvyšším čísle, protože si myslí, že takový produkt představuje pro jejich pokožku tu nejlepší ochranu.

Ochranný faktor určuje, o kolik déle můžete být vystaveni sluníčku, aniž byste riskovali, že se spálíte. Onen faktor poté zvyšuje ochranu vaší pokožky.

Záleží na tom, jaký jste fototyp. Ty jsou rovnou čtyři. Fototypu jedna mají lidé s velmi světlou pokožkou, kteří rychle reagují na sluníčko a skoro vždy se spálí.

Fototyp dva je světlejší pokožka se sklonem k pihám, která se nesnadno opaluje a citlivě reaguje na sluníčko. Fototyp tři znamená, že pokožka na slunce reaguje normálně, má přirozenou barvu a zřídkakdy se spálí. Poslední je fototyp čtyři, který na slunce reaguje velmi dobře, spálení je u něho minimální a rychle se opaluje.

Zdroj: cancer.net
Autor: Karolína Nezbedová

Související články