Největší mýty v péči o pleť, kterým byste neměla věřit

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
zena ocni krem

Zdroj: Shutterstock

Péče o pleť by měla být každodenní rutinou a neměli bychom ji zanedbávat. Kůže je totiž orgán, který je vystaven veškerým vnějším vlivům. Doba jde kupředu i v oblasti kosmetiky, to znamená také mnoho polopravd a mýtů. Jaké se objevují nejčastěji?

1. Make-up způsobuje akné

Tuto větu určitě slyšela za život snad každá žena. Pravdou je, že v minulosti měly make-upy hutné složení a pleť zbytečně zatěžovaly, dnes už je tomu ale jinak. Existuje mnoho druhů make-upu s různým složením, které odpovídá všelijakým nedostatkům.

Pokud však při nanášení make-upu používáte štětce, nezapomeňte je pravidelně čistit, protože právě v nich se může hromadit spousta bakterií, které můžou nepříznivě působit.

2. Anti-age produkty jsou pouze pro starší

Není to tak. V péči o pleť hraje hlavní roli prevence a také typ a požadavky vaší pleti. Pokud ještě nemáte vrásky, krém proti vráskám na vaší pleti neúčinkuje, protože jednoduše není co odstraňovat. Výběr produktů je zkrátka dost individuální.

Pleť má paměť, a když ji budete už v mladém věku dopřávat péči produkty proti stárnutí, za několik let se vám odmění.

3. Je třeba se řídit tím, co je na obalu

Tento mýtus se týká hlavně toho, zda je kosmetický přípravek určen pro ženy, nebo pro muže. Důležité je vždy pečlivě číst složení. Možná tak zjistíte, že krém, který kupujete pro svého manžela, má stejné složení, akorát obsahuje více parfému a stojí mnohem více než ten váš.

4. Oční krém je nutností

Opět platí, že je důležité hlavně složení krému. Očnímu okolí totiž úplně nesvědčí látky, které se objevují v klasických pleťových krémech, jako rostlinná másla nebo chemické látky s UV filtry. Naopak očím lahodí retinol nebo kyselina hyaluronová.

5. SPF se používá jen v létě

Ochrana pleti před nebezpečným UV zářením je třeba vždy, když se pohybujete na sluníčku, tedy i na jaře nebo v zimě. Za pravidelnou ochranu pleti krémem s vysokým UV faktorem se vám pleť v budoucnu odmění nejen menším množstvím vrásek, ale také mladistvějším vzhledem.

6. Akné je spojené s věkem a časem se vyléčí

Snad každý v pubertě slyšel, že akné zmizí, až dospějeme. Jak moc nás pak musí překvapit, když se pupínky objevují i po třicítce. Jasně, v pubertě dochází k hormonální smršti, což může být spojeno s větším výskytem pupínků, ale rozhodně se to s dospělostí nemusí zlepšit.

7. Dražší produkty jsou lepší

V péči o pleť rozhodně není zárukou kvality vysoká cena. Opět jde hlavně o to, co vaší pleti nejvíce sedí. Pokud je to obyčejný krém z drogerie, určitě to není prohřešek, opět je důležité sledovat složení všech přípravků a případně se na výběru produktů poradit s dermatologem nebo kosmetičkou.

8. Pokud produkty štípou, je to dobře

Štípání, stahování nebo jiné nepříjemné projevy rozhodně nejsou spojeny s funkčností nebo prospěšností. Kosmetické přípravky by pleť rozhodně neměly dráždit, ale naopak ji zklidnit.

9. Pro hezkou pleť stačí pít dostatek vody

Životní styl v péči o pleť rozhodně hraje svou roli. Nejvíce se mluví o správném pitném režimu, jehož dodržování má příznivě působit také na naši pleť. Něco pravdy na tom určitě je, ale pouze dostatečný přísun vody vám krásnou a bezchybnou pleť rozhodně nezajistí.

10. Pleť si na produkty zvykne a ty pak přestanou fungovat

Podle mnoha odborníků je toto nesmysl. Stejně jako při držení diety se i u používání kosmetických přípravků účinky projeví se zpožděním. Nemá tedy smysl je často měnit. Pokud vám nějaký sedne, rozhodně ho neměňte.

Zdroj: Skincare s Karol
Autor: Karolína Ondrušková

Související články