O akné na pozadí se obecně moc nemluví, přestože jím trpí velká část žen i mužů. A přitom zadek je část těla, která sice není často vidět, ale pro většinu z nás je velice důležité mít zrovna tuhle část perfektně hebkou a atraktivní. Jak s nehezkými pupínky a hrbolky zatočit?
Na vzniku akné se podílí dědičnost, hormonální změny, bakterie na kůži, ucpané mazové žlázy a některé choroby jater nebo ledvin.
Pupínky na pozadí bývají větší a zarudlejší než ty na ostatních částech těla. Stud nám většinou nedovolí, abychom s tímto konkrétním problémem vyhledali odbornou pomoc dermatologa.
Jak proti akné bojovat
Samozřejmostí je každodenní hygiena postižených partií. Ideálně používejte antibakteriální mýdlo. Nezapomínejte se osušit dosucha, protože vlhkost napomáhá bakteriím. Pokožku můžete také pravidelně čistit pleťovou vodou, která je určená pro aknózní pleť. Vzhledem k tomu, že tyto partie jsou mnohem odolnější než obličej, nebojte se použít takovou, která má větší obsah alkoholu.
Určitě si každý den oblečte čisté spodní prádlo. Nic nezkazíte tím, když budete nosit pouze kalhotky z přírodních materiálů, ideálně ze stoprocentní bavlny.
Kromě pleťové vody používejte i krémy a masti, které jsou proti akné. Dostatečný může být i pouze dětský zásyp.
Pokud s tímto problémem chcete zatočit dlouhodobě, vyřaďte ze svého šatníku džíny, a to především, pokud rádi nosíte tanga. Na nějaký čas si užívejte kalhoty z přírodních materiálů nebo legíny, tepláky a sukně.
Strava hraje svou roli
Tak jako u všeho, i v tomto případě má na akné vliv strava. Pokud chcete mít hladký zadeček, jezte především čerstvou zeleninu a ovoce a omega-3 mastné kyseliny, které jsou obsaženy hlavně v rybím tuku. Nevyhýbejte se tedy tuňákovi, pstruhovi a rybám obecně. Dále je najdete ve vlašských ořeších, sóji, slunečnicových semínkách, v sezamu a v kukuřici.
Odhoďte stud a navštivte lékaře. Ten vám totiž může předepsat již hotovou a účinnou mast, nebo vám ji nechá namíchat přímo v lékárně podle toho, co právě vy konkrétně potřebujete.
Pokud je akné už v horším stádiu, vyčistí vám ho pomocí jehliček nebo přímo chirurgickým zákrokem. V kosmetickém salonu vám aplikují chemický peeling, nebo k vyhlazení použijí laser.
Autor: Klára Kovalčíková