Cvičíte a přibrali jste? Je to normální, nenechte si sebrat motivaci

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Hubnuti

Zdroj: Shutterstock

Pokud se člověk snaží shodit nějaké to kilo a dá se na cvičení, jednou z nejdůležitějších věcí je motivace. Pokud se ale člověku nedaří a on má pocit, že je to zbytečné, velmi rychle se vzdá svého snu o ideální postavě. A to tím spíš, pokud má cvičení přesně opačný výsledek, než by mít mělo.

I když se někdy snažíme, výsledky se nedostavují a my začneme mít pocit, že nápad s cvičením byl zbytečný. To ale nikdy není pravda. Vědecké výzkumy dokazují, že jakýkoli pohyb je našemu tělu prospěšný. A i když to možná nevidíme hned, po čase se ukáže naše snaha.

Mnoho lidí se ale obrací na doktory se žádostí o pomoc ve chvíli, kdy začnou cvičit a jejich váha místo úbytku najednou roste. Čím to je? Děláme všechno dobře, ale přesto tloustneme? Na tento problém znají vědci odpověď.

Genetické faktory

Někdy ani cvičení nezmění to, že zkrátka máte postavu takovou, jakou máte. I když budete cvičit, nejspíš se vám nepodaří dosáhnout vysněné hmotnosti zkrátka proto, že to máte zakódované v DNA.

„Lidé nechápou, že cvičení je dobré i ve chvíli, kdy nepomáhá s hubnutím. Neuvědomují si, kolik toho našemu tělu pohybem dáváme,“ píše Corinne Caillaud, profesorka fyzických aktivit a digitálního zdraví.

„Naše tělo potřebuje zátěž, aby bylo zvyklé na fungování v každodenním životě. Pokud budeme jen sedět a nic nedělat, budeme náchylnější k onemocněním a naše psychika na tom také nebude nejlépe,“ dodala.

Možná jste zvýšili příjem potravy

Hodně lidí si myslí, že jakmile se trochu namáhají, mohou si pak dopřát také zvýšené porce jídla nebo svou oblíbenou dobrotu. Pokud se ale budete po každém cvičení odměňovat čokoládou, nikam to nepovede.

Kalorie, které získáte, rozhodně cvičením za tak krátkou dobu z těla nedostanete. Navíc si snadno zvyknete na větší porce jídla a na sladké, zatímco odvykat si od cvičení pro vás pak nebude problém.

Takže ve výsledku to možná dopadne tak, že vaše váha půjde nahoru, vy budete demotivovaní, přestanete cvičit, ale jídlo pro vás bude parťákem, kterého se už jen tak nezbavíte…

Nabírání svalové hmoty

Někteří lidé cvičí tak, jak je právě napadne. Chtějí zhubnout, ale místo toho, aby začali dělat konkrétní cviky na hubnutí částí těla, které chtějí „upravit“, vezmou si činky a myslí si, jak jim kila nepůjdou dolů.

Mnohdy cvičením člověk sice shodí tuky, ale nabere spoustu svalové hmoty. V takovém případě jdou samo sebou kila nahoru, a ne vždy to musí být špatně. Pokud ale chcete skutečně hubnout a nic u toho nenabírat, činky pro vás nebudou to pravé.

Poraďte se s odborníkem, který cvik by právě pro vás byl ten nejlepší, jakému sportu se věnovat a na které oblasti těla se zaměřit. Pokud nechcete platit za trenéry ve fitcentrech, podívejte se na videa na internetu nebo si stáhněte cvičební aplikace do mobilu.

V dnešní době je díky technologickým vymoženostem možné najít informace prakticky kdekoli a hubnutí i posilování je tak poměrně snadné. Chce to ale předem se trochu informovat a nevyšilovat hned, pokud po prvních pár dnech váha vyskočí trochu nahoru.

Zdroj: livescience.com, anytimefitness.com, health.clevelandclinic.org
Autor: Shani Maiová

Související články