Bradavky máme každý trochu jiné. Které jsou ty vaše a čím jsou zajímavé?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
bradavky

Zdroj: Shutterstock

Lidská prsa jsou součástí člověka stejně jako jejich bradavky. Takže ačkoli se to zdá některým lidem nevhodné, je třeba o nich něco vědět a mluvit o nich. Mnozí naopak dnes už nemají problém téměř s ničím, a dokonce si tuto část svého těla zdobí piercingy či tetováním.

Bradavky jsou v mnoha ohledech významné, u žen jsou například nedílnou částí mateřství, protože pomocí nich děti sají mateřské mléko. Velkou roli mohou hrát také v milostném životě a podle mnoha lidí jde o tu nejcitlivější část na těle.

Jenomže málokdo si uvědomuje, že ne všechny bradavky jsou stejné. Existuje několik druhů, které jsou specifické svým tvarem i velikostí. Chcete vědět, do které kategorie se řadíte vy?

Vyčnívající

Jako vyčnívající bradavky označujeme ty, které jsou zvednuty o několik milimetrů nad dvorcem. Tyto bradavky obvykle směřují ven od hrudníku. Výrazně reagují na chlad a vlivem studeného počasí mohou častěji tvrdnout.

Ploché

U plochých bradavek je jen těžké odhadnout, kde vlastně přecházejí do dvorce, protože s ním téměř splývají. Podobně jako u přecházejícího typu i tyto bradavky velmi silně reagují na chladné počasí.

Vypouklé

Sám název vypovídá o tom, jak tento typ bradavky vypadá. Společně s dvorcem tvoří na vrcholu prsa malý kopeček. Bradavka vyčnívá téměř neustále a stimulací může ještě více ztvrdnout.

Obrácené

Tomuto typu bradavek se někdy přezdívá bradavky naruby. Jsou zamáčknuté dovnitř, a ačkoli se někdy dají pomocí prsů stimulovat, někdy je okolí dvorce příliš těsné a nelze se k nim dostat.

Jednostranně obrácené

Některé ženy mají strach, že pokud je každá bradavka jiná, je něco špatně. Pak zbytečně plaší a shánějí pomoc lékařů, přitom se vůbec nejedná o problém, se kterým by se potýkaly samy.

Ve skutečnosti má mnoho žen každou bradavku jinou a existuje i typ, kterému se říká jednostranně obrácené bradavky. Zatímco jedna je takzvaně naruby, druhá vyčnívá. A není na tom nic špatného.

Hrbolaté

Mít na prsním dvorci hrbolky je poměrně obvyklé. Říká se jím Montgomeryho žlázy a někdy mají podobu bílých teček. U takových bradavek je prokázáno, že jsou citlivější než jiné.

Mnoho žen se někdy pokouší pupínky kolem bradavky vymáčknout v domnění, že jde o něco, co by na nich být nemělo. Ve skutečnosti tím ale dochází k podráždění oblasti.

Chlupaté

Někdy z dvorce kolem bradavky mohou vyrůstat chloupky, které jsou obvykle jemné a světlé, ale výjimečně mohou být i tmavé a poměrně viditelné. Nejde ale o nic, co by pinzeta v případě potřeby nevyřešila.

Třetí bradavka

Třetí bradavka není jenom výmysl Chandlera ze seriálu Přátelé. Někdy se opravdu může stát, že se na hrudníku udělá další výrůstek, který vypadá jako bradavka, a někdy má dokonce její funkci. Dá se sice odstranit, pokud vám ale nijak nevadí, není tu ze zdravotního hlediska nutné. Třetí bradavku má prý na své hrudi například zpěvák Harry Styles.

Zdroj: seventeen.com, healthline.com, verywellhealth.com
Autor: Shani Maiová

Související články