Onychomykóza: Zbavte se plísně na nehtech u nohou snadno a rychle

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Plisen nehty

Zdroj: Shutterstock

Problémy s plísní na nohou má v České republice zhruba 6 až 10 procent populace. Nehty na nohou začínají měnit barvu i tvar, drolí se a dělají se na nich nepříjemné a bolestivé záněty. Navíc se mnohdy vrací.

Sauny, koupaliště a bazény jsou místa, kde chodí hodně lidí naboso. Právě proto jsou tato místa nejvíce riziková pro vznik plísní na nehtech. Pokud navíc patříte k lidem, kteří se hodně potí, jste ve skupině, které se pravděpodobně problémy nevyhnou.

Ještě více rizikoví jsou lidé, kteří trpí špatným cévním zásobováním dolních končetin, prošli si mrtvicí nebo mají cukrovku. Pokud se vás problémy s plísní týkají, pečlivě si přečtěte naše rady, jak jim předejít a jak se jich v případě nutnosti zbavit.

Prevence je důležitá

Pokud víte, že trpíte na silné pocení nohou, je vhodné vždy používat takové boty, které tomu zabrání. V zimě to samozřejmě příliš nejde, v létě ale noste raději pantofle a sandály a vynechte plné tenisky.

Na zpocených nohou se totiž bakterie šíří daleko rychleji. Dalším způsobem, jak předejít plísním, je používat boty v prostorách, kde chodí lidé naboso. Pantofle používejte v sauně i u bazénu, nikdy si nepůjčujte cizí ručníky a při sprchování dbejte na to, abyste si důkladně umyli prostory i mezi prsty na nohou.

I jídelníček může mít vliv na vaše nehty na nohou, i když se to nemusí zdát. Pokud do svého jídelníčku zařadíte jogurty bohaté na probiotika, bílkoviny a potraviny s dostatkem vitamínu D, rozhodně ničemu neuškodíte a i vaše nehty vám poděkují.

Nemoc pozná i laik

Že něco není v pořádku, poznáte sami bez problémů. Nehty začnou měnit tvar a barvu, drolí se a nepříjemně bolí. Je třeba navštívit lékaře, který obvykle odebere vzorek a pošle ho k mikrobiologickému vyšetření.

Pak se zánět léčí antibiotiky. Podávají se ve formě masti nebo laku na nehty, výjimečně i ve formě prášků. Napadená část nehtu musí odrůst a je třeba počkat, než ji nahradí nová.

Vyzkoušejte olejíčky

Existuje celá řada olejů, kterými můžete postižené nehty natírat a pokusit se tak předejít nutnosti navštívit lékaře. K nejvíce ověřeným patří tea tree olej, který je i podle lékařů antimykotický a má schopnosti poprat se s plísněmi všeho druhu.

V roce 2016 proběhl výzkum, který prokázal, že také olej z oregana má vysoce antimykotické účinky. Stačí postižený nehet natírat dvakrát denně a do 14 dnů by se měly dostavit pozitivní účinky.

Česnek je lékem na všechno

Už naše babičky věděly, že česnek má léčivé účinky, které pomáhají snad se všemi problémy. Není proto divu, že i na léčení problémů s plísněmi nohou ho využívaly. Dnes je to jeden ze způsobů, který vám poradí i lékaři.

Samozřejmě, že pokud se vám mykóza už rozjela natolik, že vám slézají nehty, je třeba zakročit antibiotiky. Pokud jste ale objevili počínající plíseň, tak by vám přikládání česneku na nehet mělo pomoci.

Plísňová infekce nehtů u nohou je zkrátka nepříjemná a vracející se nemoc, ale pokud s ní začnete včas bojovat a dodržíte preventivní opatření, měla by se vám vyhnout.

Zdroj: singlecare.com
Autor: Shani Maiová

Související články