Nejen fyzické, ale i duševní. Jaké další výhody nám přináší pilates?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Cviceni pilates

Zdroj: Shutterstock

Velké oblibě se po celém světě mimo jógy těší také metoda cvičení s názvem pilates. Propadají jí nejen slavné osobnosti, ale také sportovci a modelky, jelikož rozvíjí flexibilitu, sílu a zlepšuje držení těla. Čím dalším je pro naše tělo i duši toto cvičení přínosné?

Pilates je metoda cvičení vhodná i pro úplné začátečníky, protože se zaměřuje na svaly v celém těle, a to zejména ty hluboké břišní či zádové, nebo na pánevní dno. Základem jsou plynulé soustředěné pohyby vycházející ze středu těla, které zvládne každý.

Není to žádná novinka

Obliba cvičení pilates není jen nějaký chvilkový boom, ale jeho kořeny sahají už do počátku dvacátého století, kdy s ním začal Joseph Hubertus Pilates. Ten věřil, že tělo i duše jsou spojené nádoby a díky správnému cvičení se tělo dokáže bránit zdravotním problémům.

Po válce tuto metodu k rehabilitaci využívali například váleční veteráni. Cvičit pilates můžou také těhotné ženy a vůbec všechny věkové kategorie bez rozdílu. V čem spočívá jeho hlavní kouzlo?

Flexibilita, koordinace, rovnováha

Mnoho cviků je založeno na protahování těla, a pravidelným opakováním tak napomáhají ke zvýšené flexibilitě celého těla. S tím je úzce spojena i schopnost lepší rovnováhy těla.

Jelikož se cvičení zaměřuje hlavně na hluboké vnitřní svalstvo, posílíte svůj střed těla a tím snížíte riziko bolesti ve spodní části zad.

Soustředění je u pilates základ a každý cvik je třeba vykonávat s plnou pozorností. Vnímání vašeho vlastního těla se tak zvýší i v každodenním životě.

Všechny cviky jsou velmi šetrné ke kloubům a kostem. Jsou tak vhodné i pro osoby, které nemohou ze zdravotních důvodů běhat nebo vykonávat jiné fyzicky náročné cvičení.

Pilates také buduje lepší koordinaci těla. Cviky totiž vyžadují, aby části těla souběžně vykonávaly pomalý pohyb. Výsledkem pak je efektivnější pohyb a tím pádem nižší riziko zranění.

Posílíte nejen tělo, ale také ducha

Tak jako u jiných druhů cvičení je i u pilates třeba správně dýchat. Základem však je hluboké a úmyslné dýchání, které v běžném životě umí pomoci například ve stresových situacích.

Nejen střed, ale celé tělo bude po pravidelném cvičení pilates mnohem silnější. Vhodné je touto metodou doplnit jiný sportovní trénink, protože vás může navést k lepším výkonům.

Zároveň budete všechny své pohyby a cviky vykonávat s lepší přesností a kontrolou, což opět napomůže k tomu, abyste se zbytečně nezranili.

I pilates tak jako jiné metody podporuje produkci endorfinů v těle a s pravidelností navíc budou růst vaše výkony a tím i vaše nálada. „Není nic vzrušujícího, než vlastnit své tělo a skutečně vlastnit jeho sílu,“ řekla instruktorka pilates Paula Marie pro web self.com.

Autor: Karolína Stoczková

Související články