Jste staří? Vyzkoušejte jednoduchý test, který vám to prozradí

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Mlada zena trha sve stare ja

Zdroj: Shutterstock

Již od narození jsme flexibilní. Přesně to je důvod, proč si malé děti dají bez problému nohy za hlavu nebo udělají gymnastický provaz. S přibývajícím věkem se však tělesná pružnost ztrácí a naše klouby se opotřebovávají.

Flexibilitu můžeme ovlivnit sedavým zaměstnáním, a čím jsme starší, tím více zjišťujeme, jaký je pro nás problém sedět vzpřímeně nebo jak těžké je ohnout se pro věc, která nám vypadla z ruky. Pojďme se podívat, jak zjistit, jak dobře na tom vaše tělo je.

Pojďme si zacvičit!

V prvním cviku zkusíme spojit dlaně za zády. Pokud vám to nedělá problém, gratulujeme. Máte dobrou kondici, nebo jste mladí. Pokud vám cvik nejde, zkuste ho cvičit častěji, pokud nechcete, aby se u vás objevily příznaky syndromu zmrzlého ramene.

Druhý cvik je velice jednoduchý. Zkuste se předklonit, natáhnout ruce k zemi a položit dlaně na zem. Pokud dokážete položit na zem obě dlaně, výborně! Pokud se dotknete podlahy alespoň prsty, je to dobře, ale zkuste svému tělu dopřát častější pohyb.

Třetí cvik bude již trochu náročnější, ale věřte tomu, že ho zvládnete bez problémů. Klekněte si na kolena a zkuste se zezadu chytit za paty. Podařilo se? Jupí! Pokud se nemůžete dotknout svých pat, zkuste si pouze podepírat záda a trochu se protáhnout.

Cvičení – základ zdraví

Čtvrtý cvik jste alespoň jednou za život udělali bez sebemenších problémů. Posaďte se na zem, roztáhněte nohy a zkuste se na jednu nohu položit celým tělem. Pokud v této pozici vydržíte alespoň dvě minuty, máte doopravdy zdravé tělo. Pokud máte nedostatky, zkuste se protahovat častěji.

Pátým cvikem je jógová pozice „psa hlavou dolů“. Tu se snažte udělat pomalu z klasického pánského kliku a pořádně se protáhněte. Pokud jste mladí, není těžké tento cvik zvládnout. Po třicítce již může být trochu náročnější, pravidelným cvičením však tento cvik zvládnete bez problémů!

Tak co, jak jste na tom? Patříte mezi ty, kteří jsou ohební v každém věku, nebo budete muset cvičit? Nikdy není pozdě začít, proto se rozhodně neciťte špatně, pokud vám některý z cviků nejde.

Zdroj: Moje Zdraví

Autor: Pavel Světlý

Související články