Není úpal jako úžeh. Jak je rozpoznat a podat první pomoc

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Muz pomaha zene s upalem

Zdroj: Shutterstock

Úpal a úžeh se lidem často plete. A není se čemu divit. Názvy jsou podobné stejně tak jako jejich příznaky. Teď v létě, kdy náš organismus trpí v důsledku velkého horka, je dobré vědět, co se s naším tělem děje. Poradíme vám, jak je od sebe rozpoznat a jak podat v případě potřeby první pomoc.

Úpal způsobuje velké horko

K tomu, abyste dostali úpal, nepotřebujete ani sluneční záření. K přehřátí organismu, ke kterému právě při úpalu dochází, bohatě stačí vysoké teploty.

Když k tomu navíc pijete málo tekutin, tělo se nestihne ochlazovat produkcí potu, a tak dochází k přehřátí.

Tělo vám pak dává najevo, že je přehřáté a nestíhá se samo ochlazovat. Jinými slovy selhala jeho termoregulace.

Úžeh má na svědomí slunce

Pokud jste celý den na přímém slunci a nemáte ani žádnou pokrývku hlavy, zaděláváte si na velký zdravotní problém jménem úžeh.

Pocítíte ho tak, že jste najednou velmi unavení a máte spálenou kůži, kterou jste ničím před sluncem nechránili.

Horko tomu sice moc nepomáhá, ale hlavním viníkem úžehu jsou sluneční paprsky.

Jak je od sebe rozpoznat

Když máte úpal, bývá vám nevolno až na zvracení. Bolí vás hlava, máte zrychlený tep a křeče. Tělesná teplota se může vyšplhat až na čtyřicet stupňů Celsia.

Jste malátní, unavení a můžete i ztrácet vědomí. Pokud máte výše uvedené příznaky, na nic nečekejte a vyhledejte lékaře.

To, že se jedná o úžeh, a ne o úpal, poznáte tak, že příznaky, které jsme uvedli u úpalu, se dostaví až o několik hodin později. Nejčastěji během noci po dni stráveném na přímém slunci.

Doprovodným jevem úžehu je spálená kůže.

Co dělat při úpalu

V první řadě je důležité snížit tělesnou teplotu postiženého. Přesuňte ho do stínu nebo do chladnější místnosti, pohodlně ho usaďte a nejlépe mu zvedněte nohy.

Rozhodně ho ale neukládejte do extrémně chladné místnosti nebo tam, kde je velký a chladný průvan. Jeho tělo by se tak mohlo dostat do šoku.

Svlékněte ho z oděvů, které by mohly zabránit v ochlazování jeho těla. Pokud máte v dosahu sprchu, osprchujte ho chladnou vodou, nebo mu alespoň namočte nohy do studené lázně. Stejně tak dobře pomůže studený ručník na čelo.

Po douškách mu dávejte napít nápoje s minerály, například minerální vody nebo iontové nápoje. Dbejte na to, aby nebyly až příliš studené, a nenuťte postiženého vypít hodně vody najednou. Raději po menších douškách.

První pomoc při úžehu

Při úžehu postupujte stejně jako při úpalu, jen s tím rozdílem, že je potřeba ošetřit spálenou kůži. Použijte panthenol, který pokožku hydratuje a podporuje hojení kůže. Navíc jí přinese úlevu.

Nejlepší je se těmto nepříjemným stavům zcela vyvarovat. A to tím, že budete nosit pokrývky hlavy, používat opalovací krém s vysokým faktorem a dodržovat dostatečný pitný režim.

Zdroj: Benu

Autor: Klára Kovalčíková

Související články