Zmizení Maury Murrayové: Studentka ošetřovatelství zmizela po nehodě beze stopy

od Nikola Jaroschová
   4 minuty čtení
Ztracena zena

Zdroj: Shutterstock

9. února 2004 si na své univerzitní koleji sbalila věci, v bankomatu vybrala 280 dolarů a nakoupila si v obchodě alkohol. Poté havarovala s autem. To bylo naposledy, co ji někdo viděl. Zmizení Maury Murrayové zůstává od té doby stále záhadou.

Maura Murrayová se narodila 4. května 1982 v Brocktonu v Massachusetts. Vyrůstala v nedalekém městě Hanson. Byla nejmladší dcerou Freda a Laurie Murrayových, měla dvě starší sestry a dva bratry.

Rodiče se rozvedli, když jí bylo šest let. Ve škole byla úspěšnou sportovkyní i nadanou studentkou, byla aktivní v místní komunitě, kde byla známá pro svou dobrosrdečnost a krásný úsměv s typickými ďolíčky.

Vzdala budoucí kariéru v armádě

Po absolvování střední školy měla na výběr z několika vysokých škol. Vybrala si prestižní vojenskou akademii Spojených států ve West Pointu, kde studovala i její sestra Julie. Během druhého roku na univerzitě však zjistila, že armáda není pro ni. Přestoupila na University of Massachusetts v Amherstu, kde se rozhodla věnovat studiu ošetřovatelství.

Potíže se zákonem

Studia na univerzitě probíhala úplně normálně, problémy se vyskytly až tři měsíce před jejím zmizením. Tehdy byla Maura zatčena za placení kradenou kreditní kartou v několika restauracích. Po třech měsících dobrého chování bylo její obvinění staženo.

Havarovala při cestě z večírku

V sobotu 7. února, dva dny před svým zmizením, nabourala auto svého otce Freda, když se vracela z večírku na koleji. Ačkoli se Mauře po nárazu do svodidel nic nestalo, auto bylo vážně poškozeno.

Poté už ji otec nikdy neviděl

Domluvila se s otcem, že si v pondělí vyzvedne příslušné formuláře na registru motorových vozidel, aby mohla být škoda na autě pokryta jeho pojištěním. Podle otce byla Maura kvůli nehodě naštvaná, ale jinak se zdála být v pořádku, a tak ji v neděli půjčeným vozem odvezl zpět na její kolej. Tehdy ji viděl naposledy.

Ve škole nahlásila absenci

Další den se vše změnilo. V pondělí ráno, 9. února 2004, odevzdala Maura elektronicky svůj domácí úkol a poté odeslala e-mail profesorům, že došlo k úmrtí v rodině a na týden nebo dva bude mimo školu. V její rodině však nikdo nezemřel. Napsala také svému příteli, že se mu večer ozve.

Nikdo neví, co měla v úmyslu

Volala také majitelce bytu v Bartlettu v New Hamspire, místě, kde byli s rodinou několikrát na dovolené. Byt si však nakonec nepronajala. Zároveň telefonovala na infolinku, která poskytuje rezervace hotelů ve Stowe ve Vermontu, ale opět si žádný pokoj nezarezervovala. Svůj počítač použila k vyhledání trasy do Burlingtonu ve Vermontu. Její plán ani cíl cesty nebyl jasný – nikomu se s ním nesvěřila.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený History Uncovered (@realhistoryuncovered)

Sbalila si věci, jako by se již neměla vrátit

Do svého auta si vzala malou tašku s oblečením na několik dní, toaletními potřebami a učebnicemi. Když byl její pokoj v kampusu později prohledán, policie objevila většinu jejích věcí sbalených v krabicích a plakáty sundané ze zdi.

Z kampusu odjela ve svém černém sedanu Saturn z roku 1996. Kolem 15:15 vybrala z bankomatu mimo kampus 280 dolarů, což byly prakticky veškeré její peníze na účtu. Podle záběrů z kamery byla sama.

V nedalekém obchodě pak nakoupila alkoholické nápoje v hodnotě asi 40 dolarů. Zastavila se také na registru motorových vozidel a vyzvedla si formuláře ke své autonehodě.

Kolem 16:30 pak opustila Amherst a jela na sever směrem k New Hampshire. Naposledy ještě použila svůj telefon, když volala do hlasové schránky. Vše působilo tak, že si chce udělat dovolenou a možná na chvíli utéct od předchozích problémů.

Další autonehoda

Její plány však zřejmě skončily kolem půl osmé večer, když na silnici 112 u Haverhillu opět nezvládla řízení a se svým autem havarovala. Zastavil u ní řidič autobusu, který bydlel nedaleko. Nabídl mladé ženě pomoc a chtěl zavolat policii. Maura však tvrdila, že již volala odtahovou službu a pomoc nepotřebuje.

Vypadala prý otřeseně, ale jinak byla v pořádku. Řidič, který věděl, že v tom místě není signál, kontaktoval policii hned, jakmile přijel domů. Mezitím už na tísňovou linku volala i obyvatelka města, která slyšela ránu a viděla následně auto v příkopu.

Zmizela během čtvrt hodiny

Strážník na místo dorazil asi patnáct minut od nehody. Našel poškozené zamčené auto s aktivovanými airbagy. Maura Murrayová však zmizela. Vnitřek auta byl potřísněný červenou tekutinou, za sedadlem řidiče byla krabice od vína a další lahve s alkoholem. Ležela zde vytištěná mapa s trasou do Burlingtonu ve Vermontu.

Nedaleko místa nehody byl les, ale ve sněhu nebyly žádné stopy, které by k němu vedly. Policista začal prohledávat okolí, poté se přidaly i posily. Po Mauře Murrayové se však slehla zem. Je pravděpodobné, že z místa činu odešla po silnici na východ, někdo ji i mohl svézt. Během prvních 24 hodin nebyl tento směr vůbec prohledáván.

Mnoho spekulací, prakticky žádné stopy

Policie se zpočátku domnívala, že mohla mít sebevražedné úmysly, i vzhledem k předchozím problémům. Její otec však tuto teorii vyvracel s tím, že neměla žádné důvody brát si život. Mnoho blízkých věřilo, že plánovala zmizet jen na pár dní, byly zde však známky toho, že zamýšlela odejít na trvalo.

Z auta si odnesla jen batoh, mobilní telefon a kreditní kartu. Telefon ani bankovní účet s ní spojený však již nebyl nikdy použit. Celý případ je velmi matoucí a téměř dvě desetiletí je Maura stále nezvěstná. Existují pouze spekulace, veškerá pozorování a informace vždy vedly do slepé uličky.

Sebevražda se zdá jako nepravděpodobná. Další teorie byla ta, že mohla zpanikařit poté, co opět nabourala auto. S ohledem na alkohol, který měla v autě, řídila zřejmě pod vlivem. Mohla se tak bát, že by po předchozím problému se zákonem mohla být opět zatčena. Někteří proto spekulovali, že mohla po silnici utéct, skrývat se a začít nový život v Kanadě, aby unikla právním problémům.

Možný únos nebo vražda

Mauřin otec však věří, že musela být z auta unesena „nějakým špinavcem“. Spekulace se zaměřovaly i na řidiče autobusu, posledního člověka, který Mauru viděl živou. Přišlo jim zvláštní, že ji nechal na místě nehody samotnou. Navíc se krátce po jejím zmizení s manželkou odstěhoval na Floridu.

Někteří dokonce naznačovali, že byl k Mauře hrubý její otec a mohl ji přimět k útěku. To však rodina popřela. Do toho všeho byl Mauřin přítel obviněn několika ženami ze sexuálního zneužívání. Podle vyšetřovatelů však v době Mauřina zmizení pobýval jinde.

Navzdory všem teoriím však vyšetřovatelé nejsou ani po dvou desetiletích o nic blíže zjištění, co se tehdy stalo. Rodina pokračuje v pátrání. Mauřina sestra Julie vyzývá, aby hledání nepřestávalo: „Nenecháme kámen na kameni, dokud ji nepřivedeme domů a nepovoláme k zodpovědnosti ty, kteří mají Mauřino zmizení na svědomí.“

Zdroj: allthatsinteresting.com, en.wikipedia.org, mauramurraymissing.org
Autor: Michaela Pauerová

Související články