Dáma z dun: Případ neznámé ženy zůstává nevyřešený již více než 47 let

od Nikola Jaroschová
   4 minuty čtení
James Bulger

Zdroj: Federal Bureau of Prisons, Public domain, via Wikimedia Commons

Jednoho červnového dne roku 1974 se dvanáctiletá dívka se svou rodinou a psem vracela z procházky po oblasti písečných dun na mysu Cape Cod v Provincetown. Když její bígl zaběhl do nedalekého křoví, dívka se vydala za ním a naskytl se jí děsivý pohled. Mezi pískem a křovím leželo nahé mrtvé tělo ženy s useknutýma rukama.

Mrtvola ženy bez rukou s téměř setnutou hlavou, nalezená na pláži v Massachusetts, se stala známá jako Dáma z dun. Vyšetřovatelé se ženu marně snaží identifikovat již více než 47 let.

Její tělo bylo již několikrát exhumováno, naposledy v roce 2013 ve snaze ji identifikovat a najít jejího vraha. Obličej oběti byl v průběhu desetiletí opakovaně zrekonstruován s využitím nejnovějších technologií. Do dnešního dne však tyto snahy zůstávají bez úspěchu.

Neznámá dostala jméno podle místa nálezu

Lady of the Dunes, tedy Dáma z dun byla nalezena nahá v písku, tělo již ve stádiu rozkladu, poblíž Race Point Beach. Obě zápěstí měla useknutá, na konci každé paže ležely namísto rukou hromádky jehličí.

Ležela obličejem dolů na zelené plážové osušce, hlava byla částečně oddělena od těla. Pod hlavou měla modrý šátek a modré džíny značky Wrangler složené jako polštář. Levá strana lebky byla zcela rozdrcená a na první pohled bylo jasné, že jde o vraždu.

Navzdory tomu, jak strašně vypadala, nechal její vrah tělo ležet v klidné přírodní scenérii, jen pár desítek metrů od písečných cest, kudy lidé obvykle chodili prozkoumávat pobřeží. Vyšetřovatelé odhadli, že byla mrtvá již minimálně deset dní, možná až tři týdny. Pravděpodobné bylo, že byla zavražděna na jiném místě, ačkoli okolo byly stopy krve.

Neznámé bylo mezi dvaceti let až třiceti lety. Měla hnědé vlasy stažené do culíku a růžově nalakované nehty. Při bližším prozkoumání vyšetřovatelé zjistili, že příčinou smrti byl pravděpodobně úder do hlavy způsobený nějakým vojenským předmětem. Oběť byla též po smrti sexuálně napadena.

Znemožněná identifikace

Dáma z dun měla sportovní postavu a chybělo jí několik zubů. Jinak však měla ve svém chrupu několik zlatých korunek a šlo prý o velmi drahou a kvalitní zubní práci. Navzdory těmto poznatkům však identita ženy vyšetřovatelům stále uniká. Chybí to nejdůležitější – otisky prstů, podle kterých by bylo možné ji identifikovat.

Dama z dun rekonstrukce

Zdroj: Cleo8it, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Příběh Dámy z dun je dodnes jednou z nejbizarnějších záhad v historii Cape Cod. Šlo o vraždu s nezvyklou brutalitou. Navíc pro tuto oblast vraždy opravdu nejsou typické a kriminalita celkově je zde na nízké úrovni. Provincetown je koneckonců známější spíše pro svou popularitu u umělců a vzkvétající LGBT komunitu, nikoli pro vraždy.

Žádné stopy k případu

Policie prozkoumala tisíce případů pohřešovaných osob i seznam vozidel projíždějících oblastí, žádnou shodu však nenalezla. Navzdory rozsáhlým průzkumům okolních dun nebyly nalezeny další důkazy. Vše naznačuje tomu, že její tělo bylo na místo nálezu přesunuto.

Chybějící zuby a ruce naznačují, že vrah chtěl buď skrýt identitu oběti, nebo svou vlastní. Ani s pokrokem technologie DNA se její jméno nikdy nepotvrdilo. Neznámá zůstává i po téměř padesáti letech, v průběhu desetiletí se však vyrojila řada teorií.

Uprchlá vražedkyně a dealerka

Policii se ozvalo mnoho lidí, kteří pohřešovali své příbuzné, oběť však nakonec neodpovídala nikomu z nich. Fyzicky se například podobala i známé drogové dealerce Kesingerové, která rok před tím utekla z nápravného zařízení. Policie se v jednu chvíli domnívala, že by to opravdu mohla být ona. Test DNA matky Kesingerové však neznámé ženě neodpovídal.

Komparzistka z Čelistí

Případ se znovu dostal do centra pozornosti v roce 2015, kdy se objevila jedna z nejpodivnějších teorií. Joe Hill, spisovatel a syn Stephena Kinga zveřejnil příspěvek o tom, že neznámá mohla být jednou z komparzistek v úspěšném filmu Čelisti z roku 1975. Film se natáčel mezi květnem a říjnem 1974 na ostrově asi 160 kilometrů jižně od Provincetownu.

Při sledování některých scén si Hill všimnul v davu ženy, která byla oblečená v džínech a modrém šátku, stejně jako neznámá. Veřejnost jeho teorii označila za hodně divokou a přitaženou za vlasy.

Ale jeden z vyšetřovatelů se vyjádřil v tom smyslu, že je nutné sledovat všechny stopy – že i ty nejméně pravděpodobné by mohly vést k vyřešení případu. Producenti Čelistí však jména komparzistů z té doby neznali.

Identita vraha zůstává také záhadou

Deset let po nálezu těla se ozvala žena s přiznáním, že viděla svého otce, jak někoho škrtil při návštěvě v Provincetownu v 70. letech. Žena se však odstěhovala neznámo kam, než ji policie stihla vyslechnout.

Podezřelý byl i mafiánský boss James Bulger (na úvodním snímku), kterého svědci viděli s ženou odpovídající popisu. Dokonce prý svým ženským obětem odstraňoval zuby. Spojení s neznámou však nebylo prokázáno a Bulger byl zavražděn ve vězení.

V roce 2000 se k zabití Dámy z dun přiznal uvězněný vrah Hadden Clark, ale vyšetřovatelé zjistili, že trpí paranoidní schizofrenií a nelze mu věřit. Nenašli nic, co by ho s činem spojovalo.

Dáma z dun byla pohřbena v roce 1974, tělo bylo poté dvakrát exhumováno. Její tvář byla s použitím nejnovějších technologií několikrát zrekonstruována a byl vytvořen možný obraz její tváře.

Naděje pro vyřešení

V roce 2019 vyšetřovatelé oznámili, že se snaží případ znovu prozkoumat s pomocí nové techniky kombinování analýzy DNA a genealogie. Doufají, že by nová forenzní technologie mohla konečně přinést odpovědi a být klíčem k odhalení tohoto hrůzného činu. Prozatím však pravda o životě a smrti Dámy z dun zůstává záhadou.

Zdroj: allthatsinteresting.com, people.com, en.wikipedia.org
Autor: Michaela Pauerová

Související články