Petra (42): Manžel mě nutí do vegetariánství. Nechápu, proč do toho tlačí celou rodinu. Co byste dělali na mém místě?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Zena vegetarian

Zdroj: Shutterstock

Jednoho odpoledne se sebral a z lednice vyházel všechno, co obsahovalo maso. Do koše tak nekompromisně letěly všechny jeho oblíbené klobásky, šunka i salámy. Nevěřila jsem svým očím a říkala si, co to do mého muže vjelo. Úklid lednice od všeho masitého byl ale teprve začátek.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.

Už přesně nevím, kdy a co se v manželovi zlomilo. Prostě se rozhodl, že se z nás stanou vegetariáni a udělá všechno pro to, aby se toho účastnila celá rodina.

Ze dne na den přestal jíst maso

Kdo zná mého muže, moc dobře ví, že ničemu masitému neodolal. Vždycky miloval řízky, pořádné flákotě masa nedokázal říci ne.

Ke svačině si přál vždycky jen něco se salámem nebo šunkou. Oběd, ve kterém se neobjevilo maso, nepovažoval za oběd.

Pak se ale něco změnilo a on ze dne na den maso ze svého jídelníčku vyřadil. Úplně. Vyhodil z lednice všechno, kolem čeho se maso mihlo.

Z celé rodiny budou vegetariáni

Na moje dotazy, proč se tak rozhodl, mi manžel odpověděl pokaždé jinak. Prý je maso škodlivé. Naše tělo ho nedokáže dobře strávit. Cítí se zanesený nečistotami, které se mu do těla dostaly právě skrze maso. A další podobné důvody.

Nechtěla jsem mu do toho mluvit. Nechceš jíst maso? Dobře, nejez ho. Neměla jsem s tím problém. Ten se objevil až ve chvíli, kdy do toho svého přesvědčení začal lanařit celou rodinu.

Zkrátka se rozhodl, že nikdo z nás nebude jíst maso ani nic, v čem se maso vyskytuje. A to všichni myslel vážně, protože dětem i mně začal konzumaci masných výrobků zakazovat.

Chtěla jsem udělat kompromis, ale jemu to bylo málo

Nelíbila se mi představa, že nejím maso. Nevyhledávám ho, nepřejídám se jím, ale mít ho alespoň jednou do týdne na talíři prostě chci.

Navrhla jsem manželovi kompromis. Že budu vařit bezmasá jídla, a pokud já nebo děti dostaneme na maso chuť, dáme si to. Aniž bychom mu tím nějak překáželi.

Jenže s tím nesouhlasil. Bylo mu to málo. Poručil, že k nám domů nesmí nic, co obsahuje maso. Párky, salámy, klobásy, šunky. Prostě nic!

Mám se mu postavit?

Nevadí mi ani v nejmenším, že se manžel rozhodl přestat jíst maso. Nemám problém vařit mu extra bezmasá jídla. Proč ale nutí být vegetariánem i mě?

Můj muž je hrozně paličatý. Když se pro něco rozhodne, tak s ním nic nehne. Jak ho mám přesvědčit, že já a děti maso jíst budeme?

Autor: Karolína Nezbedová

Související články