Nechutný hyenismus v podání instagramových celebrit. Nejen Andrea Verešová vydělává na válce

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Andrea Veresova

Zdroj: David Kundrát, Marek Pátek/ Czech News Center / CNC / Profimedia

Válka na Ukrajině plní světová i česká média a málokoho nechává chladným. Ani celebrity a influencerky nezůstávají stranou. Ne vždy jsou však jejich komentáře vhodné, některé hraničí až s hyenismem.

Jaromír Jágr uspořádá benefiční zápas, Tomáš Klus složil píseň na podporu Ukrajiny a některé hvězdy v čele s Davidem Kollerem pomáhají přímo na místě nebo nabízí místo k ubytování pro válečné uprchlíky, jako například manželé Šlégrovi nebo Matěj Stropnický s partnerem Danielem Krejčíkem. Jiní se neštítí na neštěstí druhých bohatnout.

Kamu se neštítí ničeho

Kuchařka Kamila Rundusová, známá spíše pod přezdívkou Kamu, je nevkusnými reklamami proslulá. Spolupráci s módními značkami nezapomene označit ani u příspěvku z pohřbu svého otce, používá fotografie jiných kuchařů a nedá jim řádný kredit, tudíž si je vlastně přivlastňuje.

Proto snad ani nepřekvapí, že válka na Ukrajině neušla její pozornosti a na instagramovém účtu pod úryvkem ze své knihy a přáním: „Držte se všichni, nejen na Ukrajině. Peace & Love,“ přidala odkaz na prodej svého literárního díla.

Příspěvek, ve kterém se modlí za mír na Ukrajině a zmrzlinu (!) raději kontroverzní kuchařka pod náporem kritických komentářů odstranila.

Kolagenem proti válce

Slovenská modelka Andrea Verešová zase využije každou příležitost pro propagaci svého kolagenového výrobku. Umírání civilistů a válečné nálety nejsou výjimkou.

Podle slovenského deníku Plus 7 dní modelka na svém instragramu sdílela následující text: „I přes to, co se děje ve světě, bychom neměli přestat myslet na sebe a svoje zdraví. Chtěla bych vám proto připomenout, abyste nezapomínali na pravidelné užívání kolagenu, mého oblíbeného elixíru mládí.“

Raději nebudeme pátrat po tom, zda příspěvek zmizel kvůli zpytování svědomí nebo smršti negativních komentářů, pravdou však je, že jej na profilu Andrey Verešové již nenajdeme.

Další fotografie týkající se válečného ukrajinského konfliktu jsou bez přidané hodnoty, respektive přidané reklamy.

Lekce pro ostatní

Vzor toho, jak napsat placenou spolupráci a zároveň neznít jako příživník na bolesti druhých, můžeme najít třeba na profilu Agáty Hanychové.

Konflikt samozřejmě zmíní, zároveň však upozorní, že není potřeba na sociální sítě přidávat každou svoji pomoc v krizové situaci. Vždyť většina lidí nadále vede normální život, stejně jako influencerka.

„Vím, že je šílené, co se právě děje. Vím, že je potřeba pomáhat, o co se taky snažím, jen podle mě nemusíme sdílet, jak jsme pomohli, a tím nějak insta svět utvrdit, že jsme udělali správně, a odškrtnout pomyslnou zelenou fajfku,“ píše doslova na svém profilu.

V některých situacích je opravdu lepší potlačit touhu po penězích a pozornosti. Místo marketingového úspěchu totiž pravděpodobně přijde studená sprcha v podobě právem odsuzujících komentářů.

Zdroj: plus7dni.pluska.sk, expres.cz, Instagram Andrea Verešová, Instagram KAMU, Instagram Agáta Hanychová

Autor: Dominika Jandorová

Související články