Michal Hrůza slaví 50. narozeniny. Slavný český zpěvák se jich po brutálním útoku málem nedožil

od Markéta Krejčí
   2 minuty čtení
Hruza Michal

Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Michal Hrůza — slavný český zpěvák, textař a hudební skladatel dnes slaví životní jubileum. Chybělo ale málo a narozeniny slavit nemusel. V roce 2014 se stal terčem brutálního útoku, jehož následkem musel podstoupit akutní operaci mozku, po které ležel tři dny v umělém spánku.

Zpěvák se narodil 31. srpna 1971 v Turnově. Pochází z hudební rodiny, jeho dědeček, který se narodil ve Vídni, zpíval v kostele. On sám se o hudbu zajímal již od útlého dětství a jako malý se pokoušel psát texty a skládat vlastní písničky.

První pokusy prorazit nevyšly

Hudbě se věnoval i dále. Po základní škole vedly jeho kroky na střední vojenskou školu. Zde navštěvoval místní školní kapelu, a dokonce hrál divadlo. Po maturitě založil s kamarády kapely BRAM-BORY a 51. chvíle.

Z kapel ale nakonec odešel, stejně tak i z Turnova a v roce 1993 se přestěhoval do Pardubic. Tam se přidal ke kapele Anachronic. Ta již měla určité hudební zkušenosti, dokonce měla za sebou jedno album. Ani tato kapela však Michalovi Hrůzovi slávu nepřinesla.

Začátek a konec v Ready Kirken

Rozhodl si tedy dát si od hudby chvíli pauzu. Pracoval jako obchodní cestující, prodával potravu pro psy a kočky a později cukrovinky. Pracoval dokonce i jako výhybkář. V roce 1996 se však k hudbě vrátil a společně s dalšími hudebníky založil skupinu Ready Kirken.

S touto kapelou už Hrůza pronikl až do rádia. V roce 2001 vydala skupina velmi úspěšné album Vlny a singl Zejtra mám. I další alba zaznamenala značný úspěch. V rádiích pak zněly písně jako Černý brejle, Krasohled, 1+1, Racek a další. V roce 2006 byl však Hrůza z kapely vyhozen.

Hudebník, skladatel i textař

Podle kapely byly třenice mezi nimi a zpěvákem stále častější. Hrůza prý nakonec odmítal zpívat jiné písničky než ty, které napsal on sám. Tak se rozhodli spolupráci ukončit. Michal Hrůza tak založil svůj vlastní projekt Kapela Hrůzy. Proslavil se ale také jako skladatel a textař pro jiné interprety, například Anetu Langerovou. Pracoval také na hudbě pro film Lidice, Martin a Venuše, Vyprávěj či Mazalové.

Osudná Stodolní

Jeho život se obrátil o 180° v červnu roku 2014 ve Stodolní ulici v Ostravě. Na ulici tehdy docházelo k hádce několika opilých lidí, zpěvák šel tehdy náhodou okolo a rozhodl se dva mladíky z davu napomenout. Jeden z nich mu poté vrazil facku. Hrůza chtěl zavolat policii, v tu chvíli ho druhý mladík uhodil pěstí. Zpěvák upadl na obrubník a způsobil si těžký otřes mozku.

Ještě ten den musel být operován a tři dny byl udržován v umělém spánku. Naštěstí se Michal Hrůza zcela uzdravil. Jeden z mladíků dostal podmínku, druhý měl strávit ve vazbě dva a půl roku. Nakonec byl po odpykání třetiny trestu propuštěn za dobré chování.

Zdroj: Osobnosti.cz, Wikipedia
Autor: Markéta Světlá

Související články