Představiteli Batmana bude letos 70 let. Ztratil sice vlasy, ale o charisma nepřišel

od Markéta Krejčí
   2 minuty čtení
Keaton michael

Zdroj: Profimedia

Jeho občanské jméno je Michael John Douglas. To si později raději změnil, protože měl strach, aby nedocházelo k jeho záměně s Michaelem Douglasem, americkým hercem známým například z filmu Základní instinkt. Michael Keaton se proslavil jako Batman ve filmech Tima Burtona. Od té doby natočil již několik desítek filmů a pracuje dodnes. Jeho věk byste mu určitě nehádali.

Michael se narodil 5. září 1951 v americkém státě Pensylvánie. Má celkem šest starších sourozenců, jeho otec byl stavební inženýr a jeho matka žena v domácnosti. Vystudoval střední školu a pokračoval dále na univerzitu v Ohiu, kde začal studovat řečový projev.

Brzy však zjistil, že by se chtěl více věnovat herectví, studium přerušil a vrátil se do Pensylvánie, konkrétně do Pittsburghu.

Zde také sbíral své první umělecké zkušenosti. Přivydělával si jako stand-up komik, později začal pracovat jako asistent produkčního na plný úvazek.

Do toho se občas objevil v nějakém menším televizním projektu. Aby šel svému štěstí vstříc, rozhodl se nakonec přestěhovat do Los Angeles.

Po nějaké době zde dostal konečně hlavní roli, která mu přinesla úspěch a díky které se zapsal do povědomí veřejnosti, a to v komedii Noční směna. Následovaly další filmy jako Pan máma, Hurá či Dítě štěstěny. Zlomový film jeho kariéry ale na něj teprve čekal.

Šílený exorcista i netopýří muž

V roce 1988 si ho vybral Tim Burton do hlavní role ve svém filmu Beetlejuice. Komedie s nádechem hororu vyprávěla příběh o dvou duších, kterým kazí poklidné soužití párek živých Newyorčanů. K jejich odstranění využijí „bio-exorcistu“ v podání právě Michael Keatona.

Ten původně ve filmu vůbec hrát nechtěl a Tim Burton jej musel přesvědčovat. Film mu nakonec přinesl mezinárodní úspěch. Tím jejich práce ale neskončila. Hned rok na to si jej režisér vybral do svého filmu o netopýřím muži — Batmanovi.

Do studia prý tehdy přišlo několik tisíc stížností od rozhořčených fanoušků, kteří byli přesvědčeni, že Keaton není pro tuto roli ten pravý.

Herec ale svým výkonem přesvědčil nejen je, ale také valnou část kritiků, kteří jeho výkon i film samotný velmi vychvalovali. Roli si pak herec ještě jednou zopakoval v pokračování Batman se vrací. Studio s ním dokonce počítalo i v dalším filmu o Batmanovi.

Herec ale roli odmítl po tom, co se dozvěděl, že byl odvolán Tim Burton jako režisér byl nahrazen Joelem Schumacherem.

Kariéra stabilní, filmy jako na houpačce

Keaton poté pokračoval v neúnavné práci a natáčel nový film téměř každý rok a toto tempo mu zůstalo dodnes. Kvalita i hodnocení jeho filmů jsou značně rozkolísané.

Najdeme u něj i velmi dobře hodnocené filmy, jako jsou Jackie Brown, Spotlight nebo Chicagský tribunál. Ale také filmy méně povedené, například Jack Frost, Tekoucí písek či Absolventka.

Michael Keaton

Zdroj: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com

Herec byl jednou ženatý, a to s herečkou Caroline McWilliamsovou. Manželství jim vydrželo osm let. V devadesátých letech randil také s Courteney Coxovou neboli Monikou z Přátel.

Jeho velkým koníčkem je rybaření a věnuje se také ochraně přírody. V prezidentských volbách podporoval Hillary Clintonovou a Joea Bidena.

Zdroj: Československá filmová databáze, Wikipedia
Autor: Markéta Světlá

Související články