Magda Vašáryová se bála, že odejde dřív než její manžel Milan Lasica. Jeho skon považuje za královský

od Šárka Cvrkalová
   2 minuty čtení
magda vasayryova

Zdroj: Profimedia

Největší herci umírají přímo na jevišti. To je pořekadlo, které se neříká nadarmo, před časem se totiž něco takového skutečně stalo. Milan Lasica, slovenský velikán, humorista, dramatik a hudebník, se loni v červenci naposledy uklonil fanouškům na pódiu divadla v Bratislavě, sesunul se k zemi a zemřel.

Fanoušci prožili velký šok přímo na místě, daleko horší to ale bylo pro Magdu Vašáryovou, která byla po dlouhé roky jeho manželkou. Na druhou stranu ale po překonání jeho smrti vidí celou věc v pozitivním světle a po více než půl roce od Lasicova odchodu považuje jeho konec za královský.

Lasica se dlouhodobě léčil se srdcem. Mnoho lidí mu říkalo, aby se šetřil, on chtěl ale do poslední chvíle dělat radost svým příznivcům. Právě na selhání srdce tak nakonec zemřel přímo před nimi. Velikán se posledním představením doslova naposledy rozloučil s fanoušky, jeho pohřeb pak proběhl jen v kruhu rodinném.

40 let neklasického manželství

„Dnes je pro mě důležité jeho odchod ustát. Žili jsme spolu 40 let. Nebyli jsme klasické manželství, nevysedávali jsme večer u televize, často jsme byli pryč. Já jsem v mezičase byla osm let velvyslankyní ve Vídni a ve Varšavě, zatímco muž zůstal v Bratislavě, kde měl svoje divadlo,“ svěřila se herečka a vdova po zesnulém v pořadu na Českém rozhlase Dvojka.

„Nedá se říct, že bych se cítila osaměle, jsem zvyklá být sama. Důležité ale pro mě je vrátit se k tomu malému děvčátku, protože to je ta primární energie, kterou jsem měla, a přece jen se jí nechci vzdát,“ doplnila. Také prý údajně tušila, že se čas jejího muže krátí.

Šest let po složité operaci srdce, kterou si prošel, se o něho bála každým dnem. „ A když to šest let víte, tak s tím vnitřně pracujete. Těší mě vědomí, že odešel šťastně a královsky. Komu se podaří odejít během sekundy a na prknech svého divadla za potlesku publika?“ říká Vašáryová.

Bála se, že odejde jako první

Vašáryová se smrtí svého muže počítala. Byla s ní smířená, a ačkoli to pro ni byl velký šok, snažila se všechno zvládnout jako silná žena. „Položila jsem si otázku, proč někteří velmi těžce nesou odchod partnera. A dospěla jsem k závěru, že je to proto, že na něm byli závislí. Já na Milanovi závislá nebyla,“ svěřila se.

Podle svých slov byla Magda Vašáryová vždy tím, kdo řídil domácnost a kdo se o všechno staral. Proto měla strach z toho, že by ona odešla první. „Nemám takovou genetickou výbavu, jakou měl můj muž. Bála jsem se, jak by to tady zvládal, jak by si s ním poradily dcery, protože jsem ho příšerně rozmazlovala,“ dodala s úsměvem podle Blesku.

Svého muže milovala, o tom není pochyb, zhroutit se po jeho smrti by ale ničemu nepomohlo. Statečná Vašáryová se snaží i nadále žít naplno a na svého muže vzpomínat jedině v dobrém. Byl to podle jejích slov velikán, který také jako velikán svět opustil.

Zdroj: Blesk, mujrozhlas.cz

Autor: Shani Maiová

Související články