Lenka (31): S manželem jsme si vyměnili role. Tahle sázka bylo to nejlepší, co mě mohlo potkat

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Spokojena zena

Zdroj: Shutterstock

Už mě nebavily manželovy narážky, že jsem doma na rodičovské dovolené a není vidět, že bych kolem domácnosti něco dělala. Vytáčelo mě jeho přesvědčení, že on má nárok na to být unavený, zatímco já, která je celý den doma s dítětem, vlastně nemám z čeho být unavená.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.

Nejednou jsme se kvůli tomu pohádali. Připadala jsem si zoufalá, že manžel nevidí všechnu tu práci, kterou musím doma stíhat. A pak mě něco napadlo.

Zastával názor, že on tvrdě dře a já nic nedělám

Můj manžel se v tomto ohledu nijak zvlášť nelišil od většiny mužů. Ti obvykle zastávají názor, že oni tvrdě makají a jsou unavení, zatímco ženy, které jsou doma s dětmi, nemají na únavu nárok.

Opakovaně jsem čelila jeho poznámkám a rýpání. Například když se vrátil domů po odpolední směně a hned mi začal vyčítat, že doma není nic hotového.

Na jeho otázku, co jsem celý den dělala, už jsem byla alergická a fungovala na mě jako červený hadr na býka. Kdykoli něco takového můj muž pronesl, vařila se ve mně krev.

Už jsem toho měla dost

Opravdu už mě nebavily jeho řeči, že být doma s dětmi je vlastně pohoda. On si myslel, že celý den sedím u televize, nechávám naše děti, aby si hrály, a já popíjím kafíčko.

Realita ale byla někde úplně jinde, jenže to on neviděl. Nebo nechtěl vidět, já nevím. Vytáčely mě jeho názory a poznámky, už jsem toho měla dost.

Když si tedy jednou opět stěžoval, jak je unavený z práce a že by chtěl být na mém místě, řekla jsem, že si to tedy vyměníme. On půjde na rodičák a já do práce. Souhlasil.

Liboval si, že bude mít pohodičku

Všechno jsme zařídili, já se měla vrátit do práce a manžel se místo mě měl doma starat o děti a o domácnost. Od začátku si liboval, jakou bude mít pohodičku a že to všechno zvládne s prstem v nose.

Byla příjemná změna vrátit se do práce. Každá máma, která byla doma s dětmi, mi dá za pravdu, že mateřská rozhodně není dovolená. A já o tom chtěla přesvědčit i svého muže.

Už první den mi volal, kde co najde. Co má dát dětem k obědu, na kolik jim to ohřát a v kolik dát mladšího spát. Volal mi několikrát za den, když jsem hovory nezvedala, protože jsem přece byla v práci, psal mi zprávy.

Tohle bylo to nejlepší, co mě mohlo potkat

Nakonec to manžel nevydržel ani týden. Když jsem se vracela z práce domů, první dny předstíral, jak je v pohodě, že to nic nebylo. Doma nebylo uklizeno, nádobí se válelo na lince, ale on měl pocit, že toho stihl strašně moc.

Po týdnu to vzdal. Přišel za mnou a uznal, že mateřská rozhodně není dovolená. A pak začal prosit, abych si to s ním vyměnila.

Nejdříve jsem ho v tom chtěla nechat vykoupat, ale když jsem viděla, v jakém stavu je domácnost, vrátila jsem se zpátky k dětem a manžel do práce. Od té doby už neměl ani jednu blbou poznámku, že doma nic nedělám. Tohle bylo to nejlepší, co mě mohlo potkat. Manžel kvůli své zkušenosti dokonce začal doma i více pomáhat.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články