James Bond: Protřepat, nemíchat. Víme, z úst kolika protagonistů tato legendární hláška agenta 007 zazněla

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Bondove

Zdroj: Shutterstock

První bondovka spatřila světlo světa v roce 1962. Od té doby zazářilo na stříbrném plátně šest různých agentů 007 v celkem čtyřiadvaceti filmech. Na dvacátý pátý díl s názvem Není čas zemřít si kvůli pandemii budeme muset ještě chvíli počkat.

Agent 007 je fiktivní postava tajného agenta, který slouží v britské tajné službě MI6. Mužský sexsymbol s obleky na míru a uhrančivým pohledem je proslulý svým drinkem martini, který si vždy přeje „protřepat, nemíchat“, luxusním autem značky Aston Martin, technickými vymoženostmi a samozřejmě krásnými Bond girls, které okořenily každý díl.

Kdo všechno byl v tajné službě Jejího Veličenstva?

1. Sean Connery

Úplně prvním Bondem se stal skotský herec Sean Connery. Získal mimo jiné tři Zlaté glóby a byl vyhlášen jako nejvíc sexy žijící muž.

Coby agenta 007 jste ho mohli vidět ve filmech Dr. No, Srdečné pozdravy z Ruska, Goldfinger, Thunderball, Žiješ jenom dvakrát a naposledy ve filmu Diamanty jsou věčné.

2. George Lazenby

Tohoto herce jsme mohli vidět pouze v jednom filmu, a to V tajné službě Jejího Veličenstva v roce 1969.
Australský model, a tedy neherec, vyhrál konkurz poté, co při nácviku bojových scén protivníkovi jednou ranou zlomil nos.

3. Roger Moore

Angličan Roger Moore si Bonda zahrál celkem v sedmi filmech, a to od roku 1973 až do roku 1985. Do bondovek přinesl hlavně velkou míru nadsázky, která se vyznačuje až přehnanými scénami.

Vidět ho můžete ve filmech: Žít a nechat zemřít, Muž se zlatou zbraní, Špion, který mě miloval, Moonraker, Jen pro tvé oči, Chobotnička a Vyhlídka na vraždu.

4. Timothy Dalton

Už od svých šestnácti let se chtěl stát hercem. Exceloval v divadelních i filmových rolích a hrál především romantické postavy.

Největší vzestup však přišel s obsazením do role Jamese Bonda ve filmech Dech života a následně Povolení zabíjet.

5. Pierce Brosnan

V pořadí pátý James Bond zapadl do stylu filmových hrdinů dokonale. S Piercem Brosnanem získal James Bond zároveň i větší smysl pro humor a díky irskému původu šarmantního herce i jistý nadhled. Není divu, že se pro čtyři filmy – Zlaté oko, Zítřek nikdy neumírá, Jeden svět nestačí a Dnes neumírej stal jedním z nejvýraznějších agentů 007.

6. Daniel Craig

Zatím posledním, kdo se stal tváří Jamese Bonda, je britský herec Daniel Craig. Pro své ostré rysy má snadno zapamatovatelný obličej. Jako agenta 007 ho znáte z filmů Casino Royale, Quantum of Solace, Skyfall a Spectre.

Těšit se na něj můžeme i v následující Bondovce, které se už nemůžeme dočkat.

Autor: Klára Kovalčíková

Související články