Coulrofobie: Fobie, kterou trpí i Johnny Depp. Zde jsou 4 znepokojivé důvody, proč se bojíme klaunů

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Depp

Zdroj: Tinseltown / Shutterstock.com

Lidé se bojí různých věcí. Výšek, pavouků, stísněných prostorů, nebo třeba klaunů. Zatímco u prvních tří pojmů je to něco, o čem člověk ani nepřemýšlí, u posledního se vědci zaráží. A nejen oni. I mnoho z nás si nejspíš řekne, proč by nás měl děsit obyčejný klaun?

Klauni jsou výrazné postavy v cirkusech, které děti milují a chtějí se s nimi fotit. Jenomže poslední dobou se také stali poměrně známým motivem v mnoha filmech, a to především v hororech, kde mají většinou zápornou roli.

Někteří se jim smějí, jiní se jich bojí. Podle nedávných průzkumů zveřejněných na stránce betterhelp.com se až 42 % Američanů klaunů bojí. A to včetně slavného herce Johnnyho Deppa, který se k této fóbii přiznal.

Nepodceňujte fóbie

Fóbie není jenom strach, pro který bychom se měli někomu smát. Ve skutečnosti může být stav, při kterém člověk dostane panický záchvat kvůli tomu, že se něčeho bojí, dokonce smrtelně nebezpečný. Každá fobie se projevuje jinak.

V případě strachu z klaunů podle healthline.com dochází k nevolnosti, panice, pocení, ale také ke zvýšené srdeční frekvenci a dušnosti, které mohou vést člověka až do mdlob. A nezáleží na tom, zda viděl někoho v kostýmu veselého klauna na ulici, nebo jen plakát s upoutávkou na cirkus.

Proč se jich bojíme?

Existují podle všeho čtyři hlavní důvody, proč se klaunů bojíme. Tím prvním je něco, co by nejspíš napadlo celou řadu z vás: Sledování strašidelných filmů. Tvůrci hororů využívají veselého vzhledu klaunů v kombinaci s děsivými, vražednými a krvavými nástroji, kterými vraždí své oběti.

Pokud člověk takový film viděl, nebo jich dokonce sledoval více, postupně se u něho začala vyvíjet fóbie, takže teď se bojí už i klauna, který zrovna nemá v ruce zakrvácenou zbraň, ale zvířátko z balonků.

Druhým důvodem může být traumatický zážitek z dětství. Možná jste byli v cirkuse a nějaký klaun si vás vybral jako dobrovolníka pro svůj děsivý trik. A vy jste se pak před publikem rozplakali, protože jste se báli?

Takové věci se stávají a podle průzkumů je skutečně velká část lidí ke klaunům právě z tohoto důvodu odtažitá. Někteří dokonce uvedli, že cirkus se pro ně právě kvůli klaunům stal místem, které nesnáší ze všeho nejvíc.

Naučený strach

Strach z klaunů je v mnohých případech takzvaně naučeným. K tomu sice nedochází často, ale oproti jiným fobiím je to něco, s čím se vědci příliš nesetkávají, a proto to považují za jeden z důvodů, proč se klaunů bojíme.

Někdo jiný se jich zkrátka bojí také, vyprávěl nám o nich děsivé příběhy, a když pak jednoho viděl na ulici, tak se rozběhl pryč se strašlivým křikem. A to samozřejmě vypadá podezřele a je to pro nás důvodem bát se také.

Poslední psychologický fakt, proč se klaunů bojíme, říká, že jsou nepřirození. Jejich obličej je kvůli líčení výrazný a tak nějak větší, přehnaná barevnost v nás vyvolává pocit, že proti nám stojí sice člověk, ale zároveň někdo, kdo tak úplně nepatří do lidského světa.

To, že se cítíme v přítomnosti klauna nepřirozeně a nepříjemně, je pak důvodem, že v nás postupně vzniká odpor a strach, až se naučíme tyto stvůry nenávidět a raději se jim vyhýbat.

Zdroj: betterhelp.com, healthline.com, verywellmind.com
Autor: Shani Maiová

Související články