Zdravé, sladké a plné energie: Přírodní zázrak s názvem datle

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Datle

Zdroj: Shutterstock

Říká se, že pokud má člověk chuť na sladké, měl by si dát raději nějaké ovoce. Málokteré ovoce ale dokáže doopravdy splnit požadavky na to, aby skutečně chuť na sladké zahnalo. Pokud to nějaká potravina dokáže, jsou to právě datle.

Datle pocházejí z Přední Asie, ale v podstatě v jakékoli zemi subtropického a tropického pásu jsou jednou z nejzákladnějších potravin. V posledních letech se ve velkém staly oblíbenou pochoutkou i u nás.

Kromě toho, že jsou sladké a dodávají hodně energie, mají mnoho zdravotních účinků na naše tělo. Přinášíme vám přehled toho, proč byste měli datle na svůj jídelníček zařadit pravidelně.

Pomáhají s trávením a posilují funkci vnitřních orgánů

Datle jsou skvělým pomocníkem při zácpě. Jde totiž o zdroj rozpustné vlákniny, který působí také detoxikačně. Pomáhají především s vylučováním nechtěných těžkých kovů z těla.

Je také potvrzeno, že datle pomáhají s posilováním jater a žlučníku. Kromě toho mají vliv na ledviny a správnou funkci srdce. Není snad jediný vnitřní orgán, kterému by datle neprospívaly.

Chrání imunitní systém

Datle jsou nejlepším pomocníkem v zimě, protože mají obrovský obsah vitamínu C, a působí podle některých vědců dokonce doslova jako přírodní aspirin. Vychutnat si je můžete sušené. V této formě se prodávají celoročně.

Kromě ochrany imunitního systému pomáhají také při užívání antibiotik. Místo probiotik z lékárny tak při problémech zvažte doplnění vaší stravy právě o toto ovoce.

Podporují i klouby a šlachy

Pokud trpíte na časté bolesti kloubů a šlach nebo vás brní končetiny, většina lékařů vás odkáže na hořčík. Málokdo už vám ale řekne, že jako skvělý pomocník při těchto problémech se dají využít i datle.

Zároveň vám ovoce také zajistí zdravý růst a vývoj kostí. Především pokud se věnujete pravidelně posilování, měli byste myslet na to, že vaše tělo potřebuje podpořit klouby, svaly a šlachy. A to vše datle dokáží.

Přírodní afrodiziakum

Pokud vám to s partnerem v posteli zrovna neklape a přemýšlíte o tom, že vyzkoušíte nějaké doplňky stravy nebo speciální pilulky, zvažte, zda nejprve nezkusit objevit kouzlo datlí.

Ty totiž působí jako přírodní afrodiziakum jak na muže, tak i na ženy. Dokonce jsou v některých pilulkách na podporu milostného apetitu obsaženy. Rozdíl je ale v tom, že datle jako takové jsou pouze přírodní a seženete je rozhodně levněji.

Pomohou i s mozkovými funkcemi

Datle jsou také ideálním pomocníkem při problémech s pamětí. Posilují funkci mozku a pomohou vám nejen se zapamatováním některých důležitých informací, ale i se soustředěním a dalšími psychickými úkony.

Ve výsledku je tedy jasné, že snad neexistuje problém, se kterým by si datle neporadily. Samozřejmě nejsou úplným kouzelníkem, který by všechno vyřešil jako mávnutím kouzelného proutku. Při jejich pravidelné konzumaci však spoustě nepříjemnostem předejdete.

Autor: Shani Maiová

Související články