Zdravotní benefity česneku, o kterých mnoho lidí netuší

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Cesnek

Zdroj: Shutterstock

Česnek nesmí v naší kuchyni chybět. Uměli byste si bez něho představit třeba pořádně vypečenou topinku? Nebo tolik oblíbenou česnekovou pomazánku, kterou si s chutí připravujeme nejen na silvestra?

Všichni vědí, že využití česneku v kuchyni je opravdu pestré. Uplatnění již po mnoho staletí nachází i v lidovém léčitelství – ne nadarmo se mu přezdívá přírodní antibiotikum. Česnek se může pyšnit mnoha zdravotními benefity, o kterých nemá mnoho lidí ani tušení. A to je škoda, protože nám česnek rozhodně má co nabídnout.

Je opravdu výživný

Navzdory tomu, že jde o nízkokalorickou potravinu, může se pochlubit opravdu pestrým obsahem. Jeden stroužek česneku v sobě obsahuje například vitamín C, vitamín B6, zrovna tak i mangan, selen nebo pro tělo tolik důležitou vlákninu. Nechybí v něm ani vápník, fosfor, železo nebo draslík a měď.

Umí snížit krevní tlak

Internetový server everydayhealth.com vyzdvihuje schopnost česneku snižovat krevní tlak. „Česnek stimuluje syntézu oxidu dusnatého, který rozšiřuje krevní cévy, a inhibuje aktivitu ACE – angiotensin-konvertujícího enzymu. ACE inhibitory pomáhají uvolnit krevní cévy. To by mohlo potenciálně podporovat zdravý průtok krve a tlak.“

Snižuje hladinu cholesterolu

S cholesterolem bojuje stále více lidí. Vysoká hladina cholesterolu v krvi je skrytý problém, který může způsobit celou řadu dalších – například zvyšuje riziko srdečních chorob.

Předchází Alzheimerově nemoci

„Česnek obsahuje antioxidanty, které podporují ochranné mechanismy těla před oxidačním poškozením,“ píše web healthline.com.

„Bylo prokázáno, že vysoké dávky česnekových doplňků zvyšují antioxidační enzymy u lidí a také významně snižují oxidační stres u lidí s vysokým krevním tlakem. Kombinované účinky na snížení cholesterolu a krevního tlaku, stejně jako antioxidační vlastnosti, mohou snížit riziko běžných onemocnění mozku, jako je Alzheimerova nemoc a demence.“

Může zvýšit sportovní výkon

Kdo by to byl řekl, že na první pohled obyčejný česnek, který má doma ve spíži úplně každý, může mít pozitivní vliv na zvýšení sportovního výkonu?

Věděli jste, že ve starověkých kulturách se česnek tradičně využíval ke snížení únavy a naopak zvýšení pracovních výkonů?

Zdroj: everydayhealth.com, healthline.com
Autor: Karolína Nezbedová

Související články