Kuchyňskou houbičku vyměňujte pravidelně. Možná vás překvapí, jak často byste měli kupovat novou

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
houba na myti nadobi

Zdroj: Shutterstock

Houbička na nádobí je věc, bez které se doma neobejdeme. Ačkoli mnozí používáme na připálený povrch pánví spíše drátěnku, talíře a příbory obvykle čistíme právě houbičkou. Jak často byste měli kupovat novou?

Obyčejnými houbičkami na mytí nádobí se dá umýt také kuchyňská linka, fleky z podlahy, houbičku používáme například i při čištění skvrn na oblečení. I když se jedná o nástroj poměrně všestranný, samozřejmě je důležité mít na každou činnost houbičku jinou.

Rozhodně nepoužívejte stejnou houbičku na kuchyňskou linku i na nádobí! Jak často ale houbičku, kterou používáte vyloženě na mytí talířů, musíte vyměnit? Máme pro vás odpověď.

Ráj pro bakterie

Mokrá houbička na nádobí je doslova rájem pro tvorbu bakterií. Proces je ještě podpořen zbytky jídla, které se v ní po mytí nádobí usadí. Už během několika hodin se v ní podle vědeckých výzkumů vytvoří mikroorganismy.

Ty následně přenášíte na další nádobí, pokud ji používáte při mytí další várky. Nejhorší, co můžete udělat, je nechat houbičku nacucanou vodou po umytí nádobí ve dřezu.

Tím posílíte rychlost šíření a tvorby mikroorganismů. Existují tedy dvě možnosti, co s houbičkou po umytí nádobí udělat: Tím prvním je ji vyždímat a nechat ji na okraji kuchyňské linky.

Doporučujeme však ji používat maximálně jeden nebo dva dny a pak ji vyměnit za novou. Druhým způsobem, jak zabránit šíření bakterií, je rovnou houbičku vyhodit a novou vytáhnout až na další mytí.

Nikdy ji nedávejte do myčky

Některé články na internetu radí, že pokud nechcete houbičku na nádobí vyhazovat, stačí ji dát do prázdné myčky a nechat běžet eko program. To je ale nesmysl.

Kromě toho, že bakterie z houbičky rozšíříte do myčky, a naopak z myčky sesbíráte nečistoty přímo do houbičky, rozhodně vás celý proces nevyjde levněji než si koupit houbičku novou.

Pouštět myčku kvůli jedné houbičce, kterou koupíte ani ne za deset korun, nedává žádný smysl ani pro vaši peněženku, ani pro bezpečí před bakteriemi, dokonce ani pro přírodu, do které pustíte zbytečně další várku odpadu z myčky.

Vyzkoušejte silikon

Pokud se vám nechce každých pár dní kupovat nové houbičky, existují i další způsoby. Můžete vyzkoušet silikonovou houbu, která neudržuje tolik bakterií. Dá se snadno usušit a použít znovu.

Další volbou je pak kartáč s hrubými chlupy, který rychle schne. Navíc se dostane všude, a myjí se s ním proto dobře i sklenice a misky. I ten je ale třeba po čase vyměnit za nový.

Pokud jste dodnes používali houbičky a řešili jste, jak často je vyhazovat, teď už víte, že je to mnohem častěji než po čtrnácti dnech, jako to podle průzkumů dělá velká část lidí. Dbejte na své zdraví a nakupujte raději mycí pomůcky pravidelně, ať máte doma vždy zásobu.

Autor: Shani Maiová

Související články