Zdravé kosti a silná imunita: Rukola zatočí s vašimi problémy

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Rukola v mise

Zdroj: Shutterstock

Rukola je nahořklá zelenina, kterou někteří milují a jiní nesnáší. Pravda ale je, že v salátu nebo hamburgeru ji téměř nerozpoznáte od klasického salátu, proto jde hlavně o to, jak ji využijete. Navíc má tahle zázračná potravina léčivé účinky, o kterých jste nejspíš netušili.

V poslední době se i v České republice stala rukola velmi oblíbenou. Používá se do salátů ve fastfoodech i v restauracích, bageterie ji běžně přidávají do svých pokrmů. A čím dál více lidí si rukolu kupuje také v obchodech, aby ji využili ve vlastní kuchyni.

Její využití je opravdu rozmanité, od salátů zeleninou přes oblohu k zapečeným toustům až po dozdobení brambor a masových pokrmů. Proč byste ji měli vyzkoušet pravidelně konzumovat i vy? Máme pro vás odpověď.

Podporuje imunitu

Rukola obsahuje obrovské množství vitamínu C. Především na jaře, kdy se počasí každým dnem mění, je tak skvělým pomocníkem s imunitou. Je v ní i velký podíl mědi, která pomáhá s tvorbou bílých krvinek.

Bylina dále obsahuje velké množství antioxidantů. Ty zabraňují škodlivým látkám v útoku na naše buňky. Ty mohou být jinak nepříjemným faktorem pro vznik mnoha chorob, rukola tak naše tělo přirozeně chrání před všemi druhy nemocí.

Antioxidanty jsou jedním z hlavních důvodů, proč je rukola dokonalým pomocníkem při boji proti cukrovce. Právě ty látky, díky kterým je rostlina zelená, jsou také bojovníkem s touto nepříjemnou nemocí.

Podporuje srdce a pomáhá v boji s rakovinou

Díky vysokému obsahu hořčíku a vápníku je rukola ideální při problémech se srdcem. Draslík pomáhá při vysokém krevním tlaku a hořčík zase zabraňuje křečím.

Díky obsahu sulforafanu, který způsobuje hořkou chuť, je rukola vhodná jako prevence proti rakovině.

Podporuje růst kostí i zdravou kůži

Díky vitamínu A pomáhá rukola s onemocněními kůže. Je vhodná proti akné, vyrážkám a při alergických reakcích se používá na zmírnění otoků a zarudnutí kůže. Vitamín K a vápník zase napomáhají zdravému růstu pevných kostí.

Pomáhá s hubnutím

Pokud se snažíte shodit pár kilo, bude rukola jistě vaším dobrým kamarádem. Má totiž velmi málo kalorií, ale zároveň celou řadu vitamínů, které tělo při hubnutí potřebuje.

Navíc je díky svému složení a vysokému obsahu vody také dokonalým pomocníkem při únavě. Zvyšuje výkon díky obsahu dusitanů, což skvěle využijete, pokud trávíte hodiny v posilovně.

Vhodná strava pro těhotné

Velké množství antioxidantů a minerálů dodává tělu vše, co potřebuje pro zvýšení energie. Nastávající maminky jsou věčně unavené, je však prokázáno, že díky rukole se může tento jejich stav zlepšit.

Navíc rukola pomáhá tvořit v těle nové buňky. To je důležité zvláště v době těhotenství pro maminčino zdraví a pro správný vývoj miminka. Rukola je zkrátka zázrak, který pomáhá snad téměř se vším, na co si vzpomenete.

Zdroj: medicalnewstoday.com

Autor: Shani Maiová

Související články