Černý, nebo zelený? Který čaj je pro nás lepší?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
caj

Zdroj: Shutterstock

Čaj je jeden z nejoblíbenějších nápojů po celém světě. Existuje ho několik druhů a každý si dokáže najít ten, který mu chutná ze všech nejvíce. Mezi nejžádanější patří čaj zelený a černý. Oba dva jsou považovány za zdravé nápoje, kterým bychom se neměli vyhýbat.

Často se ale řeší, který z nich je vlastně lepší. Zelený, nebo černý? Možná i vás někdy napadlo, který z nich je zdravější. A jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jak se liší?

Zelený i černý čas se vyrábí z listů rostliny Camellia sinensis. Rozdíl mezi černým a zeleným čajem spočívá v tom, že zatímco se černý čaj oxiduje, ten zelený nikoli.

Když se vyrábí černý čaj, listy se nejdříve válí a poté se vystavují vzduchu, díky čemuž se spustí proces oxidace. Během tohoto procesu dojde ke ztmavnutí listů, zintenzivní se chuť.

Výroba zeleného čaje probíhá tak, aby k oxidaci nedošlo. Z toho plyne, že je zelenější než černý čaj. Rozdíl je tak nejen ve způsobů výroby, ale i v barvě, což je patrné na první pohled.

Černý čaj obsahuje více kofeinu

V černém čaji je obecně více kofeinu nežli v čaji zeleném. Jedna porce obsahuje cca 50 až 90 miligramů kofeinu.

Mimo jiné obsahuje antioxidanty, především polyfenoly. O těch je známo, že snižují zánět, regulují hladinu cukru v krvi, podporují zdravou funkci cév, a dokonce mohou být nápomocné i při hubnutí.

Zelený čaj má mnoho zdravotních benefitů

Zelenému čaji jsou přisuzovány mnohé přínosy pro naše zdraví. Je prokázáno, že podporuje motivaci a napomáhá nám se lépe soustředit.

Kromě toho má pozitivní vliv na funkce mozku, posiluje pracovní paměť. Věděli jste, že díky zelenému čaji se můžete udržovat fit? Obsahuje totiž celou řadu antioxidantů podporujících metabolismus, dokonce mírně zamezuje přírůstku hmotnosti.

Černý, nebo zelený?

Nyní se nabízí otázka, který z nich je tedy lepší. Oba dva mají své přínosy a logicky se nabízí dilema, kterému z nich byste měli dát přednost.

Oba dva čaje mají něco do sebe a nabízí nám určité výhody. Pokud hledáte zdroj kofeinu, který vás udrží na nohou, pak dejte přednost černému čaji.

Kdo je ale na kofein citlivý, měl by pít čaj zelený. Ten má uklidňující povahu, a jak již bylo zmíněno, obsahuje méně kofeinu.

Autor: Karolína Nezbedová

Související články